SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO

Kastamonu'daki FETÖ/PDY davası

'Silahlı terör örgütü üyesi oldukları' iddiasıyla 11'i tutuklu 22 sanığın yargılanmasına devam edildi

Kastamonu'daki FETÖ/PDY davası
14.3.2018 21:36:27
Kastamonu'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 22 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, "silahlı terör örgütü üyesi oldukları" iddiasıyla yargılanan tutuklu sanıklar Ahmet Şahin, Akut Yıldız, Cebrail Songur, Emrah Maşalacı, Esin Özkan, Hakan Türk, Mustafa Özbay, Turgut Kaya, Uğur Acun, Yüksel İncebacak ve Ferhat Alvar ile tutuksuz sanıklar Burak U, Ümit Ö, Hüseyin Y, Yalçın K, Mahmut B. ve Orhan A. katıldı. Huriye A, Burhanettin Y, Bünyamin D, Lütfi İ. ve Şaduman D. duruşmaya gelmedi.

Ahmet Şahin, savunmasında örgütle hiçbir bağının bulunmadığını, kendisine iftira atıldığını öne sürdü.

Tanık ifadelerini kabul etmeyen Şahin, "Benim öğrencileri yönlendirdiğim, onları memur yaptığım söyleniyor. Memur olabilsem önce kendim olurdum." dedi.

Cebrail Songur, etkin pişmanlıktan faydalanmak istediğini anlatarak, şöyle devam etti:

"İlk ifademde tüm bildiklerimi anlattım. Sonra tutuklanıp cezaevine kondum. Cezaevinin psikolojisi çok farklı. Orada psikolojik baskı var. Bu baskı nedeniyle mahkemede bu ifademi reddettim. Ben şimdi tüm bildiklerimi anlatmak istiyorum. Bu işi Allah rıza için yaptım. ByLock telefonumda yüklüydü. Kastamonu'da Zaman gazetesi eylemini Yalçın diye biri organize etti. Cemil kod ismini kullanıyordum. Öğrencilerle ilgileniyordum."

Turgut Kaya ise ortada yanlış yaptığını gösteren hiçbir delil olmadığını iddia etti.

Suçsuz olduğunu savunan Kaya, "Yaptıklarımdan pişman değilim. Benim etrafımda hiç terörist yoktu. Ben ne tür bir suç işlediysem bunlar gösterilsin. ByLock sorusuna cevap vermek istemiyorum." diye konuştu.

Diğer sanıkları ve avukatlarını da dinleyen mahkeme heyeti Cebrail Sungur, Hakan Türk ve Mustafa Özbay'ın tahliyesine karar verdi.

Duruşma ertelendi.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR