DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kasım Süleymani şimdi de Lazkiye'de...

Bundan önce sürekli Irak topraklarında IŞİD karşıtı pozlar veren İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani son olarak Lazkiye'de ortaya çıktı.

03.06.2015 15:53:40

Dünya Bülteni'ndeki habere göre; Son bir yıldır sürekli Irak topraklarında görüntülenen İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani, şimdi Suriye'de ortaya çıktı. Lazkiye'de İran Devlet TV'sine röportaj veren Süleymani, 'Suriye'de önümüzdeki birkaç gün içinde olacak gelişmeler tüm dünyayı şaşırtacak' iddiasında bulundu.

Lazkiye, Esad karşıtı muhalif cephenin, İdlib'in tamamını almasından sonraki hedefi haline gelmişti. İdlib'te en son Eriha kasabasını da alan muhalifler, Lazkiye kırsalına girmeye başlamışlardı.

El-Kuds'ül Arabi'nin haberine göre, Kasım Süleymani, ziyaretini muhaliflerin Fetih Ordusu ile Suriye ordusunun temas noktası olan Jourin'den başlattı. Jourin, Lazkiye'nin 40 km doğusunda yer alıyor.

Suriye yönetimine ve Hizbullah'a yakın haber kaynaklarının bildirdiğine göre, Süleymani, bu ziyaretinde, gizli olarak Suriye ordusunun önde gelen komuta kademesi, cephe komutanları ve Hizbullah'tan üst düzey yetkililerle de bir araya geldi. Bu görüşmelerde,  muhaliflere karşı nasıl savunma tedbirleri alınacağının konuşulduğu belirtiliyor.

Hizbullah'ın geçtiğimiz ay Lazkiye'de bir Sünni camiine el koyduğu ve burayı karargah haline getirdiği haberleri, Arap basınında yer almıştı. Süleymani'nin bu ziyareti de, Suriye'deki karışıklıklar başladığından beri, ilk defa İranlı yetkililerin Suriyenin sahil kesimine giriş yapması şeklinde yorumlanıyor.

LAZKİYE'DE NUSAYRİLER ENDİŞELİ

Now.mmedia.me sitesindeki habere göre, Esad yönetimi, bir süreden beri, sahil güvenlik görevlilerine dahil etmek için Lazkiye bölgesi sakinlerinden asker topluyor. Asker toplanması ve Süleymani'nin Lazkiye ziyareti, bölgedeki Nusayriler arasında endişeyle karşılandı.

Bölgedeki askeri bir yetkilinin Al Jazeera kanalına yaptığı açıklamaya göre, Lazkiye'de 1973 ve sonrasındaki tüm erkekler askerlik için zorla gözaltına alınıyor. Askeri yetkili, "Bir haftada gözaltına alınan Lazkiyeli sayısı bine ulaştı."

STRATEJİ Mİ DEĞİŞECEK?

El-Arabiya'nın internet sitesinde yer alan bir haber analizde, Suriye'deki savaşla ilgili olarak bir strateji değişikliği yaşanacak. Süleymani'nin 'önümüzdeki günlerde şaşırtıcı gelişmeler olacak' ifadesi de İranlı silahlı gruplar arasında büyük etki uyandırdı.

El Arabiya'daki haber analizde, Suriye'deki savaşı İran adına yönettiği ileri süren Ensar-ı Hizbullah'ın yaptığı bir çalışmadan alıntılar da yer aldı:

"İran Şam, Lazkiye, Tartus ve Lübnan sınırlarına kadar olan hayati koridoru korumalıdır. İran Suriyedeki savaşı yönetmek için 50 bin askerini İrana göndermelidir ve Esad rejiminin düşmesini engellemelidir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ali

Pkk kendi disindaki hiç bir kürdü istemiyor.pkk yöneticilerinin ekseriyeti ermeni ve alevi olmasina rağmen hüdapar ermeni diye tamda kendilerine yakışir bir iftiracik uydurmaya başladılar.ayrıca doğunun kalkınmasini kesinlikle istemiyorlar.devlet doğuya baraj vb yatirimlari yaparken,bunlar barajlari hedef aliyor.Allah aşkina askeri amaçli barak nasil oluyor.bunlar kalplerindeki nekadar pislik varsa ,hepsini hüdapara atiyor.hüdaparin kürtler lehine olan hiç bir şeye karşi çiktiğini gormedim.bu durumda kimin gerçek kimin yalanci olduğunu herkesin gormesi lazim.

özer akkuş

Süleymani, ortadoğunun 1. ve dünyanın 5. en etkili ismidir. (Times).70 bin Lübnan hizbullahı 4 istikametten (şam güneyi-kuzeyi,halep doğu-kuzeyi ve idlib-türkiye) hattı boyunca derin temizlik yapacaklar.hava kuvvetleri 120 uçak 1800 sorti hedefi belirlemiş.65 helikopter hazır.şamdan 30 bin özel guard eşlik edecek, afgan mülteci 25 bin şii harekette.1 milyon gönüllüde Afganistan-pakistandan gitmek için kayıt yaptırmış.Fetih ordusu dediğin 'elkaidenin özüdür'.. yani paralı terörist. heh.

aras

bu da heryerde dolaşıyor.. işidin eline geçseydi keşke bu .... dilim dilim doğramak gerek.. muta çocuğu.

Emil62

muta-dan əmələ gəlmiş bu kasim suleymani abd xaçlı yürüşünü davam etdirir.İran keçmişdə olduğuu kimi yenidən öz imperiyasını qurub insanlar üzərində hökmranlıq etməyi düşünür.Əslində İranlı generalın lazkiyeye görünməyi ondan xəbər verirki suriyada vəziyyət müxaliflərin nəzarətindədir.İran isə Əsədi dəstəkləməyə məcburdur çünki əsəd devrilsə yerinə sünni hakim gələcək.Bu isə iranın ziyanına olan bir hadisədir.İran din adı altında insanları şiyəliyə cəlb edib zombi halına gətirir.Bu hizbullat və buna bənzər şiyə orduları əhli sünnətin qarşısını almaq üçün yetişdirilən ordulardır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş