GEZİKars Gezilecek Yerler

3 Ay Önce Yazıldı - 801 Kelime

Kış aylarının vazgeçilmez yerlerinden biri de Doğu Anadolu'nun incisi olan Kars'tır.03.02.2021 21:52:10

Kars, tarihi geçmişi ve mimarisi ile gezginleri kendine çekmektedir. Türkiye'nin kış turizmine katkısıyla önemli bir yer kaplayarak Kars gezilecek yerler listesi içinde başlarda bulunmaktadır. Şimdi Kars'ı ziyaret etmek isteyenler için Kars'ta gezebileceğiniz yerler listesini paylaşacağım, hazırsanız buyrun detaylara.

1)Çıldır Gölü

Kış turizmi içerisinde en çok turist çeken yerlerden biri olan Çıldır Gölü, 80 cm'ye kadar donmaktadır. Kışın göl üzerinde hiç korkmadan yürüyebilirsiniz. Nisan ayından sonra güneşi görmesiyle erimeye başlamaktadır. Çıldır Gölü'ne giden turistler burada balık avlama tecrübesi edinmek için tecrübeli balıkçılardan yardım almaktadır. Buza kare çizen balıkçı bu çizgilerden buzu testere ile kesmektedir. Daha sonra demir bir çubukla bu kesilen yeri kırarak buz parçalarını almaktadırlar. Daha önceden attıkları ağı çekerek içerisindeki balıkları almaktadırlar. Hem balık avlamak hem de beyaz bir çölde yürümek isteyenler burayı ziyaret edebilir.

2)Kars Kalesi

12.yüzyıldan kalan bu kale yaşayan bir tarih olmanın yanı sıra içerisinde Celal Baba Türbesi'ni bulundurmaktadır. Osmanlı- Rus savaşına tanık olan kale bu savaşlar zamanında çok tahribata uğramış olsa da bazı yerleri tekrar inşa edilerek günümüze ulaşması sağlanmıştır. Kaleyi ziyarete gittiğiniz zaman kalenin duvarlarına dokunarak, askeri koğuşlara girerek orada yaşanılan şeyleri hissedebilirsiniz.  Tarihi yerleri gezmeyi sevenler için vazgeçilmez bir kaledir.

3)Kuyucuk Kuş Cenneti

Kars gezilecek yerler arasında en çok tercih edilen yer olan Kuyucuk Kuş Cenneti, 182 kuş çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Kuyucuk Gölü üzerinde yer alan bu yer Kafkasya ve İran ikliminin kesiştiği bir yerde kalmasıyla biyolojik çeşitliliği geniş bir yerdir. Ayrıca birçok kuş türünün göç güzergahında yer almasından dolayı tür çeşitliliğinin 250'ye yakın olabileceği düşünülmektedir. Kuşlar bu yeri beslenme, barınma, konaklama ve üreme amacı ile kullanmaktadır. Bu muhteşem kuş türlerini görmek isteyenler için muhteşem bir gezi güzergahıdır.

4)Ani Harabeleri

Eskiden Ermeni sınırında askeri bir bölge olduğu için günümüze kadar tahrip olmadan gelebilen Ani Harabeleri, muhteşem görünümlü bir antik kenttir. Alparslan'ın Anadolu'da ilk fethettiği yerlerden biri olan Ani Harabeleri, İlk yazıt ve ilk cami gibi yapıları da içerisinde barındırdığı için Türk kültüründe önemli bir yere sahip olmaktadır.

R4pUUhI9LEeavwJoPZ6O7g

5)Mazlum Ağa Hamamı

Sultan 3.Murad tarafından yapılan Mazlum Ağa Hamamı, sıcaklık, soğukluk, soyunmalık olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Yapıldığı dönemdeki klasik Osmanlı mimarisinden izler barındıran hamam içeri girdiğinizde size o dönemi yaşatmaktadır.

6)Allahuekber Dağları Milli Parkı

Türk tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Allahuekber Dağları Milli Parkı Kars gezi rehberi listesinde başlarda gelmektedir. 1. Dünya Savaşı olduğu zamanlarda Allahuekber Dağlarındaki Sarıkamış bölgesinde Türk halkı 90 bin şehit vermiştir. Tarihinde birçok mücadeleye tanıklık eden bu dağlar aynı zamanda muhteşem bir manzaraya sahiptir. Ayrıca kış dağ sporları veya kamp, piknik yapmak isteyenler için son derece uygun bir yerdir.

7)Boğatepe Köyü

Kars şehrine gidenler sabah erken kalkıp burada kahvaltı yapmadan gezilerini sona erdirmemelidirler. Kars'a ait gravyer peyniri sadece bu köyde üretildiği gibi birçok duymadığınız peynir çeşidini de burada bilirsiniz. Ayrıca Türkiye'nin ilk peynir müzesi de burada yer almaktadır. Turistlerin her daim tercih ettiği bu köyde şifalı otlar ile bölgeye özel bitki çeşitlerine rastlayabilirsiniz.

8)Namık Kemal Evi

Türkiye'de ''Vatan Şairi'' olarak anılan ünlü yazarın çocukluk yıllarını geçirdiği bu ev tadilat yapıldıktan sonra ismi '' Aşıklar Evi'' olmuştur. Kars kültür ve geleneğine göre dizayn edilen bu evde '' Aşıklar Gecesi'' gibi aktiviteler de yapılmaktadır.

Hazırlayan: Özlem Akçin (Özlem Keşifte)

YORUMLAR (0)