SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "

Karnesi kötü gelen çocuklarla ilgili ebeveynlere uyarılar...

Türkiye genelinde milyonlarca çocuk karne heyecanı yaşıyorken karnesi kötü gelen çocuklarla ilgili ebeveynlerin dikkat etmesi gereken hususları Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Ebru Kolsal anlattı.

Karnesi kötü gelen çocuklarla ilgili ebeveynlere uyarılar...
18.1.2019 15:02:33

Okul başarısızlığının altında yatan nedenlerin iyi incelenmesi gerektiğini belirten Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Ebru Kolsal, ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

İşte bu durumda özellikle kendi çocukluğunuzu hatırlayın. Dikkat eksikliği, öğrenme güçlükleri ya da belirli becerilerin birçoğu genetik geçişlidir. Çocuğunuzu direk suçlamak yerine önce kendimize dönüp geçmişi hatırlamamız gerekir.

Geçmişte sadece tembel ya da haylaz olarak tanımlanan birçok çocukta aslında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olduğu, “geri zekâlı” diye tanımlanan çocuklarda ise özgül öğrenme güçlüğü olduğunu bilmekteyiz. Bu nedenle okul başarısı düşük çocuklarda mutlaka gerekli değerlendirmelerinin yapılması ve bu değerlendirmelerden sonra uygun tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Odasında saatlerce ders çalışmak için zaman harcayan, hatta bu konuda çok istekli olan bir çocuğun tekrarlayan başarısızlıkları, çocukta uzun dönemli özgüven yıkımına neden olacaktır. Bu özgüven yıkımı sonrasında belki de hayatı boyunca her alanda korku dolu ve güvensiz davranacaktır.

HUZURLU BİR EV ORTAMI ŞART!

Çocuğumuz için yeterli güven ve huzur ortamını sağlayamadığımız zaman çocuklarımızdan ders konusunda yeterli performans alamayız. Huzursuz bir ev ortamında büyüyen çocuklardan iyi bir performans beklemek sadece hayalcilik olur.

Bu nedenle karneler geldiği zaman öncelikle kendimizi sorgulayıp çocuklarımızın ihtiyacı dahilinde gerekenleri yapmalıyız. Sağlıklı bir toplum için her yönden sağlıklı, özgüvenli bireyler geliştirmek ana-babalık görevimizdir. Çocukların içindeki cevherleri ortaya koymaları için onlara fırsat yaratmalı, gerekirse profesyonel destek alınmalıdır.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR