DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kardak itirafı: Savaş olsaydı anamız ağlayacaktı

Kardak kayalıkları krizi sırasında dönemin Yunanistan Dışişleri Bakanı'ndan 20 yıl sonra itiraf geldi. 'Eğer savaş olsaydı, bizim tarafımızda analar ağlayacaktı' diye konuştu.

17.06.2016 23:51:52

Yunan eski Dışişleri Bakanı Pangalos, "Türkler'in gücü bizden tabi ki daha üstündü. Eğer savaş olsaydı, bizim tarafımızda analar ağlayacaktı" diye konuştu. Pangalos, o dönemde ABD'nin Kardak krizi nedeniyle çıkabilecek bir savaşı durdurmak için iki ülkenin savaş sistemlerini bloke etmeye hazır şekilde kararlı olarak beklediğini söyledi.

20 YIL SONRA İTİRAF ETTİ

Aradan 20 yıl geçmesinin ardından dönemin Dışişleri Bakanı Thedoros Pangolos'tan şaşırtan bir itiraf geldi.

Yunanistan'da yayın yapan 'www.enikos.gr' internet sitesinin haberine göre TV programına katılan Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakanı Thedoros Pangolos'tan Ocak 1996 yılından Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan Kardak Kayalıkları krizine ilişkin önemli açıklamalar geldi.

GİZLİ OPERASYONU BANA AÇIKLADI

Pangalos'un, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Richard Holbrooke'un Kardak krizinin yaşandığı o kritik 24 saatte, hayata geçirilen gizli operasyonu kendisine açıkladığını söyledi.

"ABD, BİZİM VE TÜRKİYE'NİN SİSTEMİNİ BOLE EDECEKTİ"

Pangolos, Holbrooke'nin kendisine ABD gemilerinin Türk ve Yunan gemilerini izlediğini ve elektronik olarak bloke edebilecek bir teçhizata sahip olduğunu söylediğini belirtip, "Yani iki ülkenin biri füze atmaya karar vermiş olsaydı, füzeler denize düşecekti.

Kardak'ta 1996 yılında bulunan ABD gemileri olası savaşın önlenmesi için her iki tarafın da silah sistemlerini bloke etmeye hazır, kararlı bekliyordu" dedi.

OLMAYAN BİR DONANMA İLE DİPLOMASİ YAPTIK

Olmayan bir donanma ile diplomasi yapmak zorunda kaldıklarını belirten dönemin Yunan eski Dışişleri Bakanı Pangalos, "Türkler'in gücü bizden tabi ki daha üstündü.

"ANAMIZ AĞLAYACAKTI"

Eğer savaş olsaydı, bizim tarafımızda analar ağlayacaktı" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş