Karda Bisiklet Sürmek Ayrı Bir Keyif

Pandemi döneminde kayak merkezlerinin kapalı olduğundan, karda bisiklet sürmek keyifli bir kış alternatifi oluyor.

24.01.2021 12:59:21

Sadece yaz günleri değil karda ve soğuk günlerde de bisiklete binmek bir keyiftir. Biraz tedbir ve özenle soğuk havalarda bisiklet sürmek ruhunuzu ısıtır.

Bisiklet her mevsim, her türlü hava ve yol koşulunda kullanılabilir bir ulaşım aracıdır. Hatta bisikletli ulaşım için sonbahar ve kış ayları daha elverişlidir. Yazın sıcak havada yapılan bisiklet sürüşleri yoğun terlemeye, su kaybına, haliyle vücuttaki elektrolit dengesinde bozulmalara sebep olabiliyor, sıcak havada vücut, çalışmasını yavaşlatabiliyor. Kış bisikletçiliği terlemeden hatta içimizi sıcacık yapan daha özgür sürüşleri sağlıyor. Ayrıca bu mevsimde düşmeye başlayan vücut direncini toparlamaya yardım ediyor. Kış mevsiminin kasvetli ruh halinden insanı uzaklaştırıyor.

Her mevsimde ve her türlü yolda sürmenin kendine özgü kuralları ve alınması gereken tedbirleri olsa da kış bisikletçiliği için biraz daha dikkatli olunması gerekiyor. Yağışlı mevsimlerde daha güvenli sürüşler için fren ve lastik seçimi fazlasıyla önem taşır. Özellikle disk frenli bisikletler yağmurlu havalarda “v” frenli bisikletlere göre daha iyi bir durma mesafesi sağlar. Lastikler ıslak zeminde ya da soğuk havalarda yol tutuşunu artırmak için dikkatle seçilmelidir.

Hareket vücudu çabucak ısıtır. Bunu düşünerek vücudu aşırı derecede sıcak tutacak kıyafetleri giymekten kaçınmak gerekir. Kıyafet tercihi yaparken kıyafetin özellikle teri dışarı atması ve su geçirmemesi birinci öncelik olmalıdır. Soğuk havada vücutta kalan ter hastalığa sebep olabilir. Eldiven ise diğer bir önemli ekipmandır. Vücut hareket ettiği için kolay kolay üşümezken eller bisiklette genel olarak daha hareketsiz kalır dolayısıyla çok soğuk havalarda çileli yolculuklar yapmamıza sebep olabilir. Kalın, sıcak tutan, su geçirmez bisiklet eldivenleri soğuk havalarda mutlu sürüşler yapmamıza yardımcı olacaktır.  

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)