DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Karagöz sanatçısı Kurt'un vefatı

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: - 'Müzikten resime birçok sanat dalında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar ve kültürel mirasımıza katkıları dolayısıyla her zaman saygıyla anılacak merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum'

5 Yıl Önce
2017-03-26 23:29:59
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Karagöz sanatçısı Orhan Kurt'un vefatı nedeniyle taziye mesajı yayımladı.

Avcı, mesajında, Kurt'un yurt içinde ve dışında tanınan bir sanatçı olduğunu belirtti. Türk Telekom Reklamı

Kurt'u yitirmenin üzüntüsü içinde olduğunu dile getiren Avcı, "Karagöz'ün yurt içinde ve dışında tanınmasında ve yaşamasında önemli bir rol oynayan Kurt, aynı zamanda bu alanda UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ilan edilmişti. Müzikten resime birçok sanat dalında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar ve kültürel mirasımıza katkıları dolayısıyla her zaman saygıyla anılacak merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum."

- Orhan Kurt kimdir?

1930 yılında İstanbul'da doğan sanatçı, Karagöz sanatının inceliklerini ve tasvir yapımını ustası Ragıp Tuğtekin'den öğrendi. Karagöz'ün yanı sıra güzel sanatların hat ve resim dallarında da çalışmaları bulunan Kurt'un bu özelliği tasvir yapımındaki başarısını olumlu etkiledi.

Aynı zamanda müzisyen de olan sanatçı, Karagöz musikisinin günümüze aktarılmasında da önemli rol üstlendi. Karagöz sanatına yaptığı katkılardan dolayı çok sayıda ödül alan Kurt, yurt içi ve yurt dışında Karagöz sanatını başarıyla temsil etti.

Kurt'un cenazesi yarın öğle vakti Zincirlikuyu Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Feriköy'deki aile kabristanına defnedilecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş