DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kuran-ı Kerim Batman'da

Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kuran-ı Kerim Batman'da

7 Yıl Önce
2015-05-30 23:41:25
Kanuni Sultan Süleyman tarafından Ahmet Karahisari'ye yaptırılan 70x50 santimetre ebadında, 40 kilogram ağırlığındaki Kuran-ı Kerim'in kopyası sergilenmek üzere Batman'a getirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Merkez Kız İmam Hatip Anadolu Lisesine gönderilen Kuran-ı Kerim, burada camekan içerisinde muhafaza edilecek.

Okul Müdürü Mehmet Nezir Ceylan, büyük boyutlu Kuran-ı Kerim'e kendileri gibi tüm öğrencilerin de hayran kaldığını söyledi.

Ceylan, Kuran-ı Kerim'in orijinalinin, Topkapı Sarayı'nda Ahmet Karahisari Mushaf-ı Şerifi adıyla sergilendiğini ifade ederek, "Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile Karahisari'ye yaptırılan bu eser, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce çoğaltılarak halkımıza sunmuştur. Kuran-ı Kerim'i bir camekan içerisinde sergilemekteyiz. Her gün bir sayfasını açarak öğrencilerimizin okumasını sağlayacağız. Altına da mealini vereceğiz ki öğrencilerimiz okuduğunun anlamını da öğrensin. Tezhip sanatının gelişmesi için de öğrencilerimize örnek olacak" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mehmet pamir

Hayırlı ugurlu olsun iyi olur inşallah

Görüş Bildir Bizimle Paylaş