DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kanser ilaçlarının hastanelerden temin edilmesi

Kanser ilaçlarının hastanelerden temin edilmesi

7 Yıl Önce
2015-05-28 15:18:41
Türk Eczacıları Birliği (TEB), İlaç Takip Sistemi'nin (İTS) hastane eczanelerinde, serbest eczanelerdeki gibi çalıştırılamadığını öne sürerek, kanser ilaçlarının hastanelerden temin edilmesi durumunda sahte ya da çalıntı ilacın hastane eczanelerine girmesinin söz konusu olabileceği iddiasında bulundu.

TEB Merkez Heyeti, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 21 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile 267 kalem onkoloji ilacının 1 Temmuz 2015'ten itibaren kamu hastanelerinde tedavi gören hastalar için hastane tarafından temin edilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

SGK'nın bu uygulamayla, onkoloji tedavisi gören hastaların ilaca ulaşabilirliğini artırmayı ve hastane dışına çıkmadan ilaçlarını bulabilmelerini sağlamayı hedeflediği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Uygulamanın pratikte uygulanamayacağı ve tüm kamu hastanelerince aynı standartla yapılamayacağı aşikardır.

Bilinmektedir ki hastanelerin açtıkları ilaç ihalelerinde teklif görmeyen ya da fiyatının çok yüksek olması sebebiyle alınamayan ilaçlar bulunmaktadır. Bu çerçeveden bakılınca hastane eczanelerinin ihale yöntemiyle tedarik edeceği antineoplastik ilaçlar içerisinde de ihale ile alınamayanlar muhakkak olacaktır. Diğer yandan, ilaç ihale edilse dahi ilacın hastaneye teslim süresinin serbest eczanelere oranla çok daha uzun olduğu bir gerçektir.

Özellikle ithal ilaçların gerek etken madde gerekse Sağlık Bakanlığının fiyat politikasına bağlı olarak piyasada bulunmadığı haller olmaktadır. Bu durumdaki ilaçlar depolarda tevzi olarak bulundurulduğundan ihale yoluyla alımları mümkün olmayacaktır."

-"İlacın stoklanması için yeterli alan yok"

Kemoterapi ilaçlarında ilaç güvenliğinin sağlanmasındaki en önemli sorunun, uygun saklama koşullarına göre stoklanması ve dağıtımı olduğu ifade edilen açıklamada, "Oldukça fazla miktarlarda alınması gereken ilaçların, hastane eczanelerinde soğuk zincir şartlarına uygun olarak stoklanması ve dağıtımı için yeterli alan, ekipman ve personelin bulunmadığı" öne sürüldü.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlaç Takip Sistemi, hastane eczanelerinde, serbest eczanelerdeki gibi çalıştırılamadığından, ilaç geri çekme ve toplama şartlarında hangi ilacın hangi hastaya verildiği hastane eczaneleri açısından tespit edilememektedir. İlaç Takip Sistemi (İTS) ile ilacın takibi yapılmazsa sahte ya da çalıntı ilacın hastane eczanelerine girmesi ve izini kaybettirmesi kaçınılmaz olacaktır.

Kanser gibi son derece zorlu bir tedavi süreci yaşayan hastalarımızı mağdur edecek bu uygulamadan ivedilikle vazgeçilmesi konusunda SGK ve tüm yetkili Kurumları daha hassas davranmaya davet ediyoruz."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mustafa

Teşekkürler Adil Gülmez

Görüş Bildir Bizimle Paylaş