DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kanada'nın İran pişmanlığı

Kanada Dışişleri Bakanı, nükleer çalışmalar nedeniyle İran'a uygulanan yaptırımlar konusunda açıklamalarda bulundu...

6 Yıl Önce
2016-02-06 05:05:35

Kanada Dışişleri Bakanı Stephen Dion, İran'a uygulanan ithalat, ihracat ve finansal yaptırımların kontrollü olmak şartıyla kaldırıldığını, 2012 yılından bu yana kopuk olan diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması için de diyaloğa geçileceği yönünde mesaj verdi.

Sputnik'te yer alan bilgide; İran'ın nükleer planları konusunda hâlâ endişelerinin olduğunu ve bu planların herhangi bir yönden gelişmesine yardımcı olabilecek hiçbir mal, hizmet ve hassas teknolojinin ya da bunlara ait malzemelerin İran'a ihracatına izin vermeyeceklerini söyleyen Dion, bu konudaki sıkı kısıtlamaların devam edeceğinin altını çizdi. 

İran'a yapılacak tüm dış satımda belge şartı koyduklarını ve izin belgesi alınmayan hiçbir malın bu ülkeye ihracına izin verilmeyeceğini belirten Dion, tüm ihracat izin belgelerinin de hassasiyeti açıklanan kalemlere göre verileceğini bildirdi.

'İLİŞKİLERİN 1 GECEDE NORMALE DÖNMESİ MÜMKÜN DEĞİL'

İran'la 2012 yılında kesilen diplomatik ilişkilere de değinen Dion, şunları ifade etti:

"Diplomatik ilişkilerin kesilmesi ve elçiliklerin kapatılması hataydı. Angajman, anlaşma demek değildir. İran'daki insan hakları ihlalleri ve İsrail ile ilişkiler konusu bizim için endişe verici olmaya devam ediyor. İran'la ilişkilerin bir gecede normale dönmesi mümkün değil. İki ülke adım adım, yeniden normal diplomatik ilişkiye dönecek."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş