DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9674 ₺

EURO

17,0542 ₺

ALTIN

951,55 ₺

BİST

2.380,90 ₺

Kanada'da Türkçe okulu

Kanada’nın Toronto kentinde, Türkçe öğrenmek isteyen çocuklar için okul açıldı.

6 Yıl Önce
2016-11-27 17:56:11

Toronto Halk Okulları Kurulunda görev yapan Türk öğretmenlerden Nalan Dodanlı tarafından bir süre önce başlatılan girişim, uzunca bir çabanın ardından hayata geçti.

Öğretmen Dodanlı, yaptığı açıklamada, daha önce başlatılan ancak sonuçsuz kalan girişimler nedeniyle okulun açılması için uzun süre mücadele ettiklerini belirtti.

Nalan Dodanlı, "8 ay boyunca, bir taraftan resmi makamları, diğer taraftan da Türk aileleri ikna için uğraştım. Toronto bölgesindeki Türkler oldukça dağınık bir alanda yaşıyor. Aylarca ev ev gezerek ailelerle görüşüp onaylarını aldık." dedi.

Kurulu pes ettirdi

Türkçe Okulu'nun açılmasına onay verecek makamların, daha önce başarısız kalmış girişimler nedeniyle uzun süre ikna olmadığını anlatan Dodanlı, "İsim isim listeleri alıp sunduk. Bu çocuklar, 30 hafta boyunca burada Türkçe öğrenecekler. İlk onayın ardından gelen taleplerle kurul da ikna oldu. Bir sınıf açılacakken, iki sınıfa ulaştık. Gelen taleplerle üçüncü sınıfımızı da açarız diye düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Aileler memnun

Çocuklarını Türkçe Okuluna getiren aileler de okulun açılması için emek verenlere teşekkür etti.

Velilerden Yasemin Öztürk, "Çocuklarımın Türkçeyi ve Türk kültürünü öğrenmeleri benim için çok önemli. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim." dedi.

Toronto'da yaşayan Kerkük Türklerinden Sevim Mahmud, "Çocuklarımı buraya dillerini öğrenmeleri için getirdim. Her şey çok güzel." diye konuştu.

Veli Gülperi Akdeniz de "Senelerdir buradayız, bu hizmet çocuklarımızın kültürünü ve kendi dillerini öğrenmeleri için çok büyük bir avantaj." ifadesini kullandı.

İki öğretmen iki sınıf

Toronto Halk Okulları Kurulu tarafından, Mississauga kentindeki Applewood Ortaokulunda her hafta cumartesi günü için tahsis edilen iki sınıfta toplam 36 öğrenci bulunuyor.

Kanada yasaları gereği, farklı kültürlerden kendi dillerini öğretmek için başvuran her topluma, 24 öğrenci için bir sınıf tahsis ediliyor. Açılan sınıftaki tüm eğitim araç ve gereçleri devlet tarafından karşılanıyor, sınıf öğretmenlerinin ücretleri de Halk Okulları Kurulu tarafından ödeniyor.

Toronto Türkçe Okuluna, 100 kilometreden daha uzaktaki Kitchener, Hamilton, Burlington ve Oakville gibi başka kentlerden de öğrenciler geliyor.

Okul, 2017 yılı Mayıs ayının sonunda çalışmalarını tamamlayacak. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş