DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kanada'da oy verme işlemi başladı

Kanada'da oy verme işlemi başladı

7 Yıl Önce
2015-05-29 20:37:27
Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak seçimler için yurtdışında yaşayan vatandaşların oy verme işlemi devam ediyor. Kuzey Amerika kıtasında ABD'den sonra en fazla Türk vatandaşının yaşadığı Kanada'da da oy verme işlemi bugün başladı.

Yurtdışındaki Türk vatandaşlarının ilk kez bir milletvekilliği seçiminde oy kullanacakları demokrasi şöleninin Kanada ayağı, başkent Ottawa'daki Türkiye Büyükelçiliği ile Toronto'daki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğunda gerçekleşiyor.

Kanada genelinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 29-30 ve 31 Mayıs tarihlerini kapsayan 3 gün boyunca Ottawa Büyükelçiliği ile Toronto'daki Başkonsoloslukta oy kullanabilecekler. Oy kullanımı bu 3 gün boyunca her sabah 10.00'da başlayacak ve 19.00'da sona erecek.

Oy verme işleminin başladığı ilk gün olan bugün, sabahın erken saatlerinden itibaren Toronto'daki Başkonsolosluk önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar, kurulan 4 ayrı sandıkta oylarını kullanıyor. Toronto Polisi de konsoloısluğun bulunduğu binanın önünde ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Toronto'da ilk oyu 1 nolu sandıkta Esma Çiçek kullanırken, Ottawa'da da ilk oyu Montreal'de yaşayan ve Kanada Türk Platformu Başkanı Mesut Koçak attı.

- Ücretsiz otobüs seferi

Öte yandan Kanada Türk Platformu Başkanı Mesut Koçak, oy kullanmak isteyenler için 3 gün boyunca her gün Montreal'den Ottawa'ya ücretsiz otobüs kaldıracaklarını açıkladı. Toronto'da da Türklerin kendi aralarında kurdukları telefon zinciri ile oy kullanmaya gitmek isteyenlere ücretsiz ulaşım hizmeti verdikleri öğrenildi.

Yurtdışındaki oy verme işleminin tamamlanmasının ardından oylar, partilerin temsilcilerinin nezaretinde Türkiye'ye getirilerek Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edilecek. 7 Haziran günü Türkiye'de gerçekleşecek seçimle, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 25. dönem üyeleri belirlenecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş