DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kamu işçilerine toplu iş sözleşmesi

Kamu işçilerine toplu iş sözleşmesi

30.05.2015 15:44:58
Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamuda çalışan işçilerin ücretlerine, 2015'in birinci altı aylık dönemi için yüzde 6, ikinci altı aylık dönem için yüzde 5 oranında olmak üzere toplam yüzde 11,3 oranında zam yapıldığını bildirdi.

Başbakanlık Çankaya Köşkünde, kamuda çalışan işçilerin toplu iş sözleşmesine esas teşkil edecek çerçeve anlaşma protokolü için basın toplantısı ve imza töreni düzenlendi.

Başbakan Davutoğlu, törende yaptığı konuşmada, işçiye emeğinin karşılığının alın teri kurumadan verilmesinin temel ahlaki ilkeleri olduğunu söyledi.

Türkiye'nin ekonomik şartları, genel ekonomik dengeleri içinde işçilere, memurlara, tüm çalışanlara en iyi imkanları sunmayı prensip olarak benimsediklerini dile getiren Davutoğlu, "Nihayetinde bütün bu görevleri, halkımızın hayat standardını yükseltmek, onlara daha iyi bir gelecek için çaba sarf ediyoruz. Bütün bu çalışmalarla gözettiğimiz tek şey halkımızın mutluluğu. Bu çerçevede imkanlarımız ölçüsünde bize aktarılan bütün hususlarda işçilerimizin, emekçilerimizin, sendikalarımızın taleplerini karşılamaya büyük özen gösterdik" ifadelerini kullandı.

Görüşmelere katılan kesimlere iyi niyetli yaklaşımları ve uzlaşmaya dayalı anlayışları dolayısıyla teşekkür eden Davutoğlu, alınan kararlarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Birincisi ki en yakından takip edilen husus, ücret zammı olarak 2015'in birinci 6 aylık döneminde yüzde 6, ikinci 6 aylık dönemi için yüzde 5 oranında olmak üzere toplamda yüzde 11,3 oranında artış yapılmıştır. Gördüğünüz gibi bu artış enflasyon ve enflasyon beklentilerinin çok üzerinde bir artıştır. Çok net bir refah aktarımı ve artıştır, refah standardı anlamında bir yükselmedir. Hayırlı, mübarek olmasını diliyorum. Allah iyi günlerde, mutlu günlerde bu ücretlerin kullanılmasını bütün işçilerimize nasip etsin.

İkinci husus olarak düşük ücretlerde aylık 50 Türk Lirası ile 100 Türk Lirası arasında iyileştirme yapılmıştır. Düşük ücretten kasıt, 2 bin 150 Türk Lirasının altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine 2 bin 150 lirayı geçmemek üzere 100 Türk Lirası her ay için iyileştirme yapılacak. Yine 2 bin 151 Türk Lirası ile 2 bin 250 Türk Lirası arasında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine 2 bin 250 lirayı geçmemek üzere 75 lira, 2 bin 251 Türk Lirası ile 2 bin 350 Türk Lirası arasında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerine 2 bin 350 lirayı geçmemek üzere aylık 50 Türk Lirası iyileştirme yapılacaktır."

-500 Türk Lirası denge ödeneği

Üçüncü olarak sosyal yardımlar ile maktu ödemelerde ücret zammı oranında artışlar yapıldığını belirten Davutoğlu, ayda 220 lira giyim yardımı, yemek yardımı ve sosyal yardımların da devam edeceğini bildirdi.

Başbakan Davutoğlu, "Dördüncüsü yılda bir defa olmak üzere, bu da çok beklenen bir husustu, yılda bir defa olmak üzere tüm işçilere denge ödeneği olarak 500 Türk Lirası ödeme yapılacaktır. Bu da işçilerimizin genel standardını yükselten bir uygulama" diye konuştu.

İkinci yıl enflasyon oranında ücret artışı yapılacağını açıklayan Davutoğlu, kesinlikle enflasyonun altında bir ücret politikası takip etmediklerini, hep işçilerin, Türkiye'nin genel ekonomik dengelerinin üzerinde refaha ulaşmaları için ellerinden gelen katkıyı gösterdiklerini söyledi.

-"Taşerona net bir çözüm getirmeye kararlıyız"

Önemli iki karar daha aldıklarını belirten Davutoğlu, "Kamuoyunda taşeron olarak bilinen hususlara net bir çözüm getirmeye kararlıyız. Asıl işte çalıştırılan alt işveren işçilerinin kadroya alınmasına ilişkin çalışmalar süratle tamamlanacak" dedi.

Davutoğlu, geçen yıl bu konuda kanuni düzenleme yaptıklarını, bu düzenlemeyle yetkinin bakanlar kuruluna verildiğini ifade ederek, bu konuyu kesinlikle seçimlerin ardından çözüme kavuşturacaklarını dile getirdi.

Karayollarındaki işçilerin sorunlarının çözüldüğünü, şenlik, bayram havası içinde güzel bir neticeye ulaşıldığını ifade eden Davutoğlu, "Hiçbir şekilde taşeron işçilerimiz mağdur edilmeyecek. İlkesel olarak söylüyorum, asıl işte çalıştırılanlar kesinlikle alt işveren işçi, yani taşeron işçi olarak çalıştırılmayacaklar. Asıl işçiler kadroya alınacak, yardımcı işçi statüsündekiler de belirlenecek. Bundan sonra asıl işçi ve yardımcı iş arasındaki ayrım net ve açık şekilde herkes bilecek. İşe girerken de hangi işe niçin girdiğini herkes bilmiş olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Uzun zamandır gündemlerinde olduğunu belirttiği geçici işçi konusuna değinen Davutoğlu, şunları söyledi:

"5 ay 29 günden fazla çalıştırılmayan geçici işçiler, bu hem iş üretkenliğini negatif yönde etkiliyordu ve iş verimliliğini; 5 ay 29 gün çalışıyor, ara veriyor, o sırada başka taşeron işçiler devreye girebiliyor vesaire. Bütün bunları ortadan kaldıracak şekilde eğer o alanda işçiye ihtiyaç varsa bu süre kısıtlamasını da aşacak yasal düzenleme yapılacak. Yani 5 ay 29 gün gibi bir süre olduğu düşünülmeksizin bunlar işlerine devam edebilecekler, ta ki o konuda bir ihtiyaç hasıl olmuş olsun."

Başbakan Davutoğlu, iyi niyetle yaklaşıldığında, herkes aynı güzel temenniler ve beklentilerle masaya oturduğunda çok güzel neticelerin ortaya çıkabildiğini belirterek, "Eminim bu bütün işçilerimizi memnun eden sendikalarımızın da taleplerini karşılayan bir husustu" dedi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'ın toplantı salonuna girerkenki tebessümünden görüşmelerin iyi gittiğini anladığını dile getiren Davutoğlu, uzlaşılması gereken bir iki hususu da birlikte çözdüklerini ve işçilerin taleplerinin karşılandığını aktardı.

Davutoğlu, ücret zammının hayırlı olmasını, bütün emekçilerin, işçilerin emeklerinin hakkı olan ücretleri iyi günlerde, sağlıklı bir hayat içinde, refahlarını artıracak şekilde değerlendirmelerini diledi.

Konuşmasının ardından gerçekleşen protokol imza töreninde Başbakan Davutoğlu "Bizim sözümüz imza, herkes için. Hayırlı olsun, bütün işçilerimize selamlarımızı iletsin, bütün sendikalarımız. Bütün gayretlerimiz onlar için" dedi.

Protokolün imzalanması sırasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile sohbet eden Davutoğlu, "İşçilerimizle, sembolik veya sizin tayin edeceğiniz sayıda işçilerle, Bakanlar Kurulu, aileleri hep beraber aile pikniği yapalım. Seçimden sonra bir piknik... Bakanlar Kurulu üyeleri, eşleri, tabii Faruk Bey de olacak" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Sezai

Kobani de ne katliamı oluyor Allah aşkına! PYD PKK birleşmiş Kolisyon Güçlerinin desteği altında IŞİD ile çarpışıyor. Kobani halkı Türkiye'de rahat bir hayat sürüyor. Ve hala Türkiye'ye düşmanlar. Bu kadar nankörlük olmaz. Bir de bunu Gazzeyle kıyaslıyorlar ya midemizin bulanmaması kaçınılmaz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş