SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Kahire'de zamana direnen 355 yıllık Türk evi

Mısır'ın başkenti Kahire'de 1664 yılında inşa edilen Vesile Hatun Evi, ziyaretçilerini etkilemeyi sürdürüyor.

Kahire'de zamana direnen 355 yıllık Türk evi
30.1.2019 15:55:15

Mısır'ın başkenti Kahire ve diğer şehirlerinde, Osmanlı döneminden kalma çok sayıda Türk evi bulunuyor.

Bunlardan bazılarının restorasyonu; Hüsnü Mübarek döneminde, Mısır Kültür Bakanlığı tarafından yapıldı, bazılarında ise çalışmalar sürüyor.

Kahirede zamana direnen 355 yıllık Türk evi6

ZİYARETÇİLERİ BÜYÜLÜYOR

Kahire'nin Hüseyin bölgesinde El-Ezher Camisi'nin çok yakınında yer alan Osmanlı döneminden kalma Vesile Hatun Evi, hâlâ dimdik ayakta ve bütün ihtişamıyla ziyaretçilerini etkilemeye devam ediyor.

Kahirede zamana direnen 355 yıllık Türk evi5

ŞİİR EVİ

Osmanlı ve Memlüklüler dönemi eserlerin yoğunlukla yer aldığı bölgede bulunan Vesile Hatun Evi, 1664 yılında inşa edildi.

Halen Mısır Kültürünü Geliştirme Fonu'na bağlı olan taş ev, Mısır'ın kültürel değerlerinden biri kabul ediliyor ve 'Şiir Evi' olarak da isimlendiriliyor.

Çünkü burada zaman zaman tiyatro, şiir ve müzik alanında çeşitli kültürel ve sanatsal programlar da düzenleniyor.

Kahirede zamana direnen 355 yıllık Türk evi4

VESİLE HATUN KİMDİR

Mehmet Ali Paşa zamanında silahtar görevinde bulunan Süleyman Ağa'nın eşinin cariyesi olan Vesile Hatun'un, nerede doğduğuna ilişkin elimizde bilgi yok.

Vesile Hatun, bir süre sonra Süleyman Ağa'nın eşi tarafından azat edilerek, özgürlüğüne kavuşturulmuş.

Kitabesinde ifade edildiği üzere; Abdulhak ve Lutfi el-Kenani kardeşler tarafından 1664 yılında yaptırılan evin son sakini olan Vesilen Hatun, 1835 yılında vefat etmiş. Bu nedenle ev onun adıyla anılıyor.

Aynı bölgede, Hüseyin Camisi'nin arka kısmında yer alan Muiz Caddesi'nde de günümüze kadar gelmeyi başaran birkaç Türk evi daha var.

Kahirede zamana direnen 355 yıllık Türk evi2

EVİN İLGİNÇ PROJESİ

Osmanlı mimari yapısına uygun olarak taştan yapılan Vesile Hatun Evi, sakinlerinin gece ve gündüz dışarıdan fark edilmesini önleyecek tarzda inşa edilmiş.

Birinci katta, misafirlerin bekleyeceği büyük bir salon var. Salonun bir kenarında, evin su ihtiyaçlarının karşılanması için su kuyusu bulunuyor.

TİYATRO OYNANIYOR

Girişteki salonda şu anda tiyatro çalışmaları yapılıyor. Pencerelerin önünde, Osmanlı evlerinin vazgeçilmez klasiği olarak bilinen ahşaptan yapılmış arabesk tarzı kafesler göze çarpıyor. İkinci katta, aralarında dar koridorların bulunduğu yatak odaları ve banyo yer alıyor.

Kahirede zamana direnen 355 yıllık Türk evi3

TABLOLAR ÜZERİNDE RESTORASYON ÇALIŞMASI

Banyo, suyun ısıtıldığı ve yıkanılan bölüm olmak üzere iki ayrı kısımdan oluşuyor. Evin duvarlarına, mukaddes mekanların yağlı boyayla resmedildiği tablolar çizilmiş. Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı sanatçıları, tablolar üzerinde restorasyon çalışmaları yapıyor.

BALKONDA İSTANBUL TABLOSU

Yazlık olarak isimlendirilen balkon, oturulduğu zaman evin girişi görülecek şekilde yapılmış. Balkonun duvarında, yağlı boya büyük bir İstanbul tablosu dikkati çekiyor. Bu tablo üzerinde de restorasyon çalışmaları sürüyor.

Kahirede zamana direnen 355 yıllık Türk evi1


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR