SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO

Kahire'de İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’inci yıl dönümü programı

İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’inci yıl dönümü nedeniyle Kahire Yunus Emre Enstitüsü’nde program düzenlendi

Kahire'de İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’inci yıl dönümü programı
12.3.2018 23:03:03

Programın açılışında konuşan Kahire Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Emin Boyraz, "İstiklal Savaşı ve Çanakkale Zaferi ile ilgili Arap şairler tarafından yazılmış şiirlerin Mısır'daki El-Ezher Üniversitesi Türkçe Bölümü'nde derlendiğini belirtti.

Bu şiirlerde Arap halklarının, Türklerin acısını paylaştıkları ve kahramanlıklarına sevindiklerinin görüldüğünü dile getiren Boyraz, bu şiirleri Türkçeye kazandırmak için bir proje hazırlayacaklarını ifade etti.

Boyraz, 18 Mart'ta Çanakkale Zaferi ile ilgili Kahire'deki Türk şehitliğinde bir program düzenleneceği bilgisini de sözlerine ekledi.

Programda söz alan Türkiye'nin Kahire Maslahatgüzar'ı Mustafa Kemalettin Eruygur da İstiklal Marşı'nın Türk milletine yol gösterici özelliğinden söz etti.

Eruygur, sözlerine şöyle devam etti:

"İstiklal Marşı, Türk ulusunun ebedi varlığı ile bu yöndeki azim ve kararlılığının kaleme dökülen ve nesillere taşınan ifadesidir. İstiklal Marşı'nın kabulünün 97'nci yıl dönümünde Mehmet Akif Ersoy ve istiklal mücadelesi veren bütün kahramanları rahmetle ve minnetle anıyoruz.

MISIRLI KURSİYER KIZ İSTİKLAL MARŞI'NIN TAMAMINI EZBERE OKUDU

Programda bir bayan kursiyerin İstiklal Marşı'nın tamamını Türkçe olarak ezbere okuması da dikkati çekti. Program kapsamında ayrıca, İstiklal Marşı'nın tamamının Arapçası da okundu.

Türk ve Mısırlı davetlilerin yanı sıra programa, Kahire Yunus Emre Enstitüsü'nde Türkçe öğrenen kursiyerler de katıldı.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR