Kadir Topbaş

Kadir Topbaş

Mimar Kadir Topbaş kimdir? Kadir Topbaş'ın hayatı... İşte Kadir Topbaş'ın biyografisi:

Kadir Topbaş, 8 Ocak 1945'te Artvin'in Yusufeli ilçesinde doğdu. Doğduğu günden bugüne İstanbul'da yaşayan Topbaş, ilk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Lise öğrenimine Işık Lisesi'nde başlayan Kadir Topbaş, eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu.

Topbaş, “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” konulu doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü'nde tamamladı.

Bir süre "serbest mimar" olarak çalışan Kadir Topbaş, 1994-1998 senesi arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yaptı. Topbaş, aynı süreçte İstanbul'da bulunan tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarıyla da ilgilendi.

1999 senesinde Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na seçilen Kadir Topbaş, 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti'den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. Topbaş, ayrıca eş zamanlı olarak uluslararası görevlerde de bulundu. Bu tarihten itibaren İBB'nin başında olan Kadir Topbaş, 22 Eylül 2017'de başkanlık görevini bıraktı. 

TAÇ Vakfı (Tarih ve Çevre Vakfı) mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyesi olan Topbaş, evli ve üç çocuk babasıdır.

ESERLERİ

- Kültürleri Buluşturan Kent
- Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II
- Anılarda Beyoğlu