DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kaçak göçmenlerin çaresizliği

Yunanistan'ın Midilli Adası'nda kaçak göçmenlerin çaresizliği ortaya trajik görüntüler çıkarıyor.

7 Yıl Önce
2015-08-22 14:52:18

Yunanistan'ın Midilli Adası, turizmin en hareketli olduğu bugünlerde sayıları 10 bine yaklaşan kaçak göçmenlerin oluşturduğu trajik görüntüler nedeniyle tarihinin en büyük insanlık dramına tanıklık ediyor.

Ülkelerinde yaşanan savaştan kaçan Suriye ve Afganistan başta olmak üzere farklı pek çok milletten insan, kurtuluş olarak gördükleri Avrupa ülkelerine gidebilmek için ilk durak olarak Yunan adalarına ulaşmaya çalışıyor. Kaçak göçmenlerin Avrupa'ya açılan kapı olarak gördükleri adaların başında ise Midilli geliyor.

Bugüne kadar Yunan adalarına geçmek isterken yakalanan veya hayatını kaybeden kaçak göçmenlerin dramını aktaran DHA muhabirleri bu kez Midilli'ye geçmeyi başanların yaşamına tanık olup görüntüledi. Özellikle, Çanakkale'nin Ayvacık, Balıkesir'in Ayvalık ve İzmir'in Dikili ilçelerinin sahillerinden lastik botlarla gecenin karanlığında yola çıkıp, Sabahın ilk ışıklarıyla Midilli Adası sahillerine ayak basan kaçak göçmenler, özgürlüklerine ilk adımı atmış oluyor. Yaşanan büyük insanlık dramına dünyanın değişik bölgelerinden adaya gelen sivil gönüllüler yardım elini uzatıyor. Gönüllü doktorlar sağlık hizmeti sunmaya çalışırken, sivil gönüllüler topladıkları yiyecek ve içecekleri kaçak göçmenlere ulaştırmaya çalışıyor. Ancak her sabah yüzlerce yeni kaçak göçmenin ulaştığı Midilli Adası, artık bu yükü taşıyamıyor.

MİDİLLİ LİMANI BOT MEZARLIĞINA DÖNÜŞTÜ

Midilli Adası'na her sabah günün ilk ışıklarıyla birlikte yasa dışı yollardan yüzlerce yeni kaçak göçmen ayak basıyor. Bu durum adada o kadar benimsenmiş ki, Yunan Sahil Güvenlik Botları ada sahillerinden her sabah umut yolculuğunda kullanılan çok sayıda bot, bunlara ait motor ve can yeleklerini toplayıp Midilli Limanı'na getiriyor. Botlar vinçler ile denizden çıkarılıp rıhtıma taşınıyor. Bir yanda botlar, diğer yanda bu botlara ait motorlar ve can yeleklerinin çokluğu nedeniyle rıhtım adeta bot mezarlığına dönüşmüş durumda. Ayvalık'tan kalkan feribotlarla seyahat eden turistleri de adada ilk olarak bu bot mezarlığı karşılıyor.

GEMİ GÖLGESİNDE AVRUPA RÜYASI

Midilli Adası'na ulaşmayı başaran kaçak göçmenlerden büyük bölümü liman bölgesinde hiç de insani olmayan koşullarda yaşıyor. Limandaki Gümrük Sahası'nda oluşturulan kabul merkezinde adaya kaçak yollardan ulaşanların kayıtları yapılıyor. Parmak izleri alınan göçmenler sağlık kontrolünden geçirildikten sonra artık özgürlüklerine kavuşmuş oluyor. Ancak onlar için Midilli'de yeni bir mücadele başlıyor. Kabul işlemleri yapılan kaçak göçmenler, otobüslere bindirilerek adadaki Moria ve Pikpa Kampları ile Kartepe Çadır Kenti'ne taşınıyor. Kamplara gitmek için otobüs bekleyen kaçak göçmenlerden bazıları da bunaltan sıcak havada iskeleye yanaşmış olan ve her gün Atina'ya sefer yapan geminin gölgesinde yatarak dinlenirken, Avrupa ülkelerine ulaşacakları günün hayalini kuruyor.

"GEMİ VE UÇAKLARDA YER YOK"

Özellikle son günlerde adaya ulaşan kaçak göçmenlerin sayıları 10 bine yaklaşmış durumda. Aslında, adaya kaçak yollarla gelenler 5-6 günlük süre içerisinde gemi veya uçak ile Atina'ya gönderiliyor. Ancak, bugünlerde ada Meryem Ana Haftası nedeniyle iç turizmde büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Mytonis Tours Acentesi yetkilisi Dimitris Bernardakis, iç turizmdeki yoğunluk nedeniyle Atina'ya sefer yapan gemi ve uçaklarda önümüzdeki 15 gün için yer olmadığını belirtip, "Kaçaklar da bu yüzden adada sıkışıp kaldı. Kayıtlarını yaptıran kaçaklar maalesef uçak ve gemilerde yer olmadığı için gidemiyorlar. Adada her zaman illegal yollardan gelen kaçaklar oluyordu. Ama bu kadar çok rakamlarla ilk defa karşılaşıyoruz" dedi.

KAMPLAR DOLUNCA SOKAKLARA TAŞTILAR

Özellikle Yunanistan'dan Meryem Ana Haftası için adaya gelenlerin dönüşleri nedeniyle gemi ve uçaklarda yer bulamayan kaçak göçmenler, daha uzun süre adada beklemek durumunda kalıyor. Atina'ya gitmek için bekleyen kaçak göçmenler en erken 15 gün sonrasına bilet bulabiliyor. Bu yüzden de ada kaçak göçmenler, konusunda şimdiye kadarki en kalabalık günlerini yaşıyor. Adadaki 3 kampta tamamen doldu. Buralarda yer bulamayanlar, mecburen şehrin cadde ve sokaklarını, parklarını, deniz kenarlarını, en kötü ihtimalle de bir ağaç gölgesini kendilerine mesken ediniyor. Şanslı olanlar kurdukları küçük çadırlarda kalıyor. Onlar kadar şanslı olmayanlar ise bir bank üzerinde, ya da bir ağaç gölgesinin altında yerlerde oturup, yatarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

GÖÇ YOLUNDA 3 ÇOCUK

Ülkesindeki savaştan kaçarak 1 yıl önce Midilli Adası'na gelmeyi başarın Afganistanlı Yasin Samadi'nin (25), yaşam hikayesi ise oldukça dikkat çekici. Samadi, eşi Hatice ile izinsiz evlendiğini ve bu nedenle de bazı kişilerce takip edilerek tehdit edildiği için önce İran'a, oradan da Türkiye'ye kaçtıklarını aktardı. İran'da bir kızlarının olduğunu anlatatan Samadi, "Sonra Türkiye'ye kaçtık. İki yıl burada kaldık. Bu süre içinde bir de erkek çocuğumuz oldu. Bir yıl önce de Ayvalık Sarımsaklı sahilinden lastik botla Midilli Adası'na geldik. 10 kişi bindiğimiz botun motorunun yakıtı yolda bitti. 4 saat denizde kaldık. Sonra Sahil Güvenlik bizi alıp limana getirdi. Buradan Almanya'ya gitmek istiyoruz. Ancak, bu iş sandığımız kadar kolay değilmiş. Bir yıldır Almanya'ya gitmek için pasaport bekliyorum. Bu süre içinde eşim burada da bir erkek çocuğuna daha hamile kaldı. 2 ay sonra doğum yapacak. Üçüncü çocuğumuz da ya burada doğacak ya da Almanya'da" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş