Johannes Gutenberg

Johannes Gutenberg

Alman kuyumcu, matbaacı ve yayıncı Johannes Gutenberg... Johannes Gutenberg kimdir? İşte Johannes Gutenberg'in biyografisi

2017-12-08 20:17:41

Gerçek ismi Johannes Gensfleisch zur Laden'dir. Johannes Gutenberg, 1398 senesinde Almanya‘nın Mainz kentinde varlıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Gençliğinde Fransa‘ya taşınıp burada kuyumculuk yapan Gutenberg, metaller ve değerli taşlar üzerinde çalışmalarda bulundu. 1437 senesinden itibaren matbaacılığa ilgi duymaya başladı. Gutenberg, tipo baskı yöntemini 1438 senesinde Avrupa'ya getirmiş ve modern matbaanın Avrupa'da kurulmasını sağlamıştır. Yüzyıllardır Çin ve Kore'de kullanılan bu yöntemi Avrupa'ya uygulayan Gutenberg, iletişim tarihinin öncülerinden biri olarak kabul edilmektedir.

1450 senesine Johann Fust'la ilk ortaklığını kuran Gutenberg, yaptığı çalışmalar neticesinde 1455 senesinde Latince bir kitabın basımını sağladı. Sonrasında borçları yüzünden ortaklığı Fust ile kaybeden Gutenberg, 1465 senesinde Mainz Başpiskoposu II. Adolf von Nassau'dan aldığı yardımla yeni bir baskı makinesi kurdu. Matbaa zamanla Avrupa genelinde giderek yaygınlaştı.

Johannes Gutenberg, 3 Şubat 1468'de Almanya'nın Mainz kentinde 70 yaşında yaşamını yitirdi. 1901 senesinde Mainz'de Gutenberg anısına bir müze kuruldu. Gutenberg'in bulduğu baskı yöntemi, özgür düşüncenin yayılmasına ivedilik kazandıran, bilim araştırmalarının gelişmesini sağlayan ve reformların yapılmasını hızlandıran önemli olaylardan biri olarak kabul edilir.