DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Jean Monnet Bursu'nu kazananlar belli oldu

Jean Monnet Bursu'nu kazananlar belli oldu

11.07.2015 15:59:34
Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefi çerçevesinde, AB müktesebatı konusunda bilgi sahibi personel ihtiyacının karşılanması amacıyla yürütülen Jean Monnet Burs Programı'ndan 2015-2016 akademik yılında faydalanmaya hak kazanan bursiyerler belli oldu.

Programın internet sayfasında yer alan duyuruda, Jean Monnet Burs Programı Değerlendirme Komitesi'nin 2015-2016 akademik yılı Jean Monnet Burs Programı çerçevesinde 9 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilen yazılı sınav sonuçlarını değerlendirmiş ve bursa hak kazanan adayların listesinin belirlendiği belirtildi.

Duyuruda, yazılı sınavda başarı gösteren 210 asil ve 163 yedek adayın isimlerine Avrupa Birliği Bakanlığı (www.ab.gov.tr), Merkezi Finans ve İhale Birimi (www.mfib.gov.tr), Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu (www.avrupa.info.tr) ve Jean Monnet Burs Programı (www.jeanmonnet.org.tr) web sayfalarından ulaşılabileceği bildirildi.

AB Bakanlığından yapılan açıklamada, toplam bütçesi 8,8 milyon avro olan 2015-2016 akademik yılı kapsamında burs almaya hak kazanan 210 kişi'nin AB üyesi ülkelerde AB müktesebatı ile ilgili konularda yüksek lisans öğrenimi görme veya araştırma programlarına katılma imkanına sahip olacağı belirtildi.

Açıklamada, bursiyerlerin, enerjiden rekabet politikasına, mali hizmetlerden yargı ve temel haklara kadar uzanan çok çeşitli bir konu yelpazesinde akademik çalışmalar gerçekleştireceği kaydedildi.

- Jean Monnet Burs Programı

AB tarafından finanse edilen ve 1990'dan beri yürütülen Jean Monnet Burs Programı'ndan bugüne kadar yaklaşık bin 800 kişi faydalandı. Temel olarak AB alanında uzmanlaşmış kişi sayısını artırmayı ve bu alanda ihtiyaç duyulan idari kapasitenin oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlayan program ayrıca AB ve Türkiye sivil toplumları arasında diyalog köprüleri kurulmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Kamu görevlileri, üniversite öğrencileri, akademik ve idari personel, STK ve özel sektör çalışanlarının faydalanabildiği program kapsamında bursiyerler, AB alanında en az 3, en fazla 12 aylık süre için AB üyesi ülkelerdeki bir üniversitede veya üniversiteye eş değer bir kuruluşta araştırma veya yüksek lisans yapma hakkı kazanıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş