Japonya'da deprem habercisi kral ringa balığı yeniden ortaya çıktı

Japonya'da balıkçılar tarafından paylaşılan iki kral ringa balığının görüntüsü Japonya'yı tedirgin etti.

17.02.2020 21:36:26

Japonya'da bir balıkçı, dün avlanırken, karşısına çıkan kral ringa balığının videosunu çekip sosyal medya hesabında paylaştı. Bu görüntüler kısa sürede yayıldı.

Japon mitolojisine göre; kral ringa balıkları yaklaşmakta olan bir felaketin uyarıcısıdır. Ne zaman görünse bir felaketin meydana geldiği ise yıllardır görülmektedir.

Dev bir kılçıklı balık olan kral ringanın boyu 10 metreye kadar ulaşabiliyor. Görünüşü ise yılana benzemektedir.

Son olarak 2011 yılında görülen kral ringaların ardından Büyük Tohuku depremi olmuş, 2010 yılında göründüklerinde ise tsunami meydana gelmişti.

Denizin derinlerinde yaşayan kral ringalar, çok derinde olduğu için deprem belirtilerini hissedip denizin üst yüzeylerine çıkabiliyor.

KRAL RİNGA BALIĞININ DEPREMLE İLİŞKİSİ NEDİR?

Ryuganotsukai (Kral Ringa)'nin depremden kaynaklanan elektriğe tepki olarak yüzeye çıkması muhtemeldir.

Ryugu notsukai - Ryuganotsukai (Kral Ringa) uzun zamandır "büyük balık avının işareti" ve "depremin habercisi" gibi birçok yerde anlatıldı.

KRAL RİNGA BALIĞI İLE İLGİLİ BİLGİLER

Derin deniz balıklarına aşina olan Hokkaido Üniversitesi profesörü olan Dr. Kunio Amagaoka, "Balıklar aslında sıcak havzada yaşıyordu. Son zamanlarda yakalanamayan güney balıklarının Japonya Denizi'ne indiği yönünde birçok haber var. " diyor.

İngiliz bilim dergisi I, Science, 210 ila 910 metre derinlikte yaşayan Ryug-Notts'ın sismik aktiviteye duyarlı olabileceğini, ancak bilimsel alakalarının hala kanıtlandığını söylüyor.

Toplam uzunluğunun genellikle yaklaşık 3 m olmasına rağmen, maksimumun 11 m'ye ulaştığı ve 272 kg ağırlığında olduğu, şu anda da dünyadaki en uzun yaşayan teleost balığı olduğu bildirilmiştir.

Ryugu Notukai'nin Japonya ve dünyadaki büyük depremlerden önce yakalandığı veya ortaya çıktığı yönünde birçok rapor var. Akademik konular olmasa bile, derin deniz balıklarının yaşadığı yer, deprem belirtisinin hissedileceği yer gibi görünüyor, bu nedenle doğal hareketler normalden farklı olduğunda doğal afetlere dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Dünyada tropikal ve ılıman okyanuslarda yaşar. Derin deniz balığı olmasına rağmen, fırtınalı havalarda kıyıdan dışarı sürüklenir. Ryugu notsukai ekolojisi hakkında çok az şey biliniyor.

YORUMLAR (0)