SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
Japonlar, koronavirüse karşı yeni bir ilaç geliştirdiler

Japonlar, koronavirüse karşı yeni bir ilaç geliştirdiler

Japonya Başbakan Bakanı Yoshihide Suga bugün yaptığı açıklamada, ülkesinin yakında yeni koronavirüsü tedavi etmek için yeni bir HIV virüsü test etmeye başlamayı hedeflediğini duyurdu.

Japonlar, koronavirüse karşı yeni bir ilaç geliştirdiler
18.2.2020 10:09:25

bb3dd2b9-c897-462b-bc82-a1cf5939c298

Bilim adamları, önce Çin'de başlayan ve daha sonra dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs savaşının kazanmak için için araştırmalarını sürdürüyor. 

Japonlar, şimdiye kadar sadece Çin'de 1700'e yakın kişinin ölümüne, 73.000'den fazla insanı da etkileyen koronovirüsü tedavi etmek için yeni bir ilaç geliştirdiklerini açıkladı.

Japonya Başbakan Bakanı Yoshihide Suga bugün yaptığı açıklamada, ülkesinin yakında yeni koronavirüsü tedavi etmek için yeni bir HIV virüsü test etmeye başlamayı hedeflediğini duyurdu.

Suga, günlük basın toplantısında "Şimdi yeni koronavürüs tedavisi için bir HIV ilacı kullanarak klinik denemelere başlamaya hazırlanıyoruz" dedi.

Ancak yeni ilacın onaylanmasının ne kadar sürebileceğini netleştirmedi.

Japonya, bir yolcu gemisinde 500'den fazla insanda koronavirüs vakası rastlanıldığını, bunlardan 450'den fazlasının ise Yokohama'daki hastanelere yerleştirildiğini açıkladı.

0cad5bd2-f2a1-40c2-82bd-8a633cbd6059

ÇİNLİ DOKTORLAR PLAZMA KULLANIYOR

Çinli bir üniversite profesörü dün, Şanghay'daki doktorların, koronavüristen yeni kurtulmuş bazı insanların kanından çıkarılan plazmayı, enfeksiyonla mücadele eden diğerlerini tedavi etmek için kullandığını ve bu da bazı ilk sonuçların cesaret verici olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Bu deneyim hakkında yorumda bulunan Dünya Sağlık Örgütü kıdemli bir acil uzman, daha sonra iyileşme döneminde kan plazması kullanımının "çok doğru" bir yaklaşım olduğunu söyledi; ancak bağışıklık sistemi için maksimum faydayı elde etmek için zamanına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Şangay'da Şanghay Halk Sağlığı Merkezi Hastanesi eş direktörü Profesör Lu Honshu, koronavirüsten 331 yaralanma ve bir ölüm meydana geldiğini açıkladı.

2106edbd-2357-4d37-ac07-69b82e61351a_16x9_1200x676

HASTALAR BAĞIŞ YAPIYOR

Profesör Lu Honshu, ayrıca hastanenin plazma tedavisi için özel bir klinik kurduğunu ve bağış yapmak isteyen hastaları seçtiğini ve kanın incelendiğini kaydettiğini açıkladı.
Hastalıklardan arınmış olmasını sağlamak. "Bu yöntemin hastalarımız için çok etkili olabileceğine inanıyoruz." dedi.

DSÖ'nün sağlık acil durum programının direktörü Dr. Mike Ryan ise, Cenevre'deki gazetecilere, iyileşme döneminde plazmanın difteri de dahil olmak üzere diğer bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığında "etkili ve hayat kurtarıcı" olduğunu kanıtladığını söyledi.

Dr. Rayn ayrıca, "bağışıklık globulinin yaptığı şey, iyileştiklerinde hastanın içindeki antikorlara odaklanmasıdır. Temel olarak yeni hastanın bağışıklık sistemine antikorlardan bir destek verirsiniz" dedi.

Şimdiye kadar yeni virüs için ilaç veya aşı olmadığı ve yeni ilaç geliştirme ve deneme sürecinin birkaç ay ve muhtemelen yıllar alabileceği bildirildi.

Bazı bilim adamları, koronavirüsün Hubei eyaletinin başkenti Wuhan'da bir deniz ürünleri pazarından kaynaklandığına ve 1.868 kişiyi öldürdüğüne ve Çin'de şu ana kadar 73.000'den fazla kişiye bulaştığına inanıyor.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR