İzak Rabin

İzak Rabin

Beşinci İsrail başbakanı İzak Rabin. İzak Rabin kimdir? İşte İzak Rabin'in biyografisi...

2017-12-13 12:10:51

İzak Rabin, 1 Mart 1922 tarihinde Kudüs‘te doğdu. Kadoorie Tarım Okulu'ndan mezun oldu. 18 yaşında Gizli Palmach Ordusu'na katıldı 1948 Arap-İsrail Savaşı sırasında Kudüs çevresindeki önemli savaşlarda alay komutanlığı yaptı 1949 yılında Mısır'la mütareke görüşmelerine katıldı.

Sonraki yıllarda Genelkurmay daire başkanlıkları ve ordu komutanlığı görevlerinde bulundu. 1964'de İsrail'in genelkurmay başkanı oldu. 1967 yılındaki Altı Gün Savaşı'nda genelkurmay başkanı olarak görev yaptı.

1968 yılında emekliye ayrılan Rabin 27 yıllık askeri hayatına son vererek Washington büyükelçisi oldu. Bu dönemde ABD ve İsrail arasındaki siyasi ve stratejik ittifakın pekiştirilmesinde büyük rol oynadı. 1973 yılında parlamentoya girdi ve İşçi Partisi'nden bakan oldu.

Haziran 1974'te İsrail'in beşinci başbakanı seçildi. Rabin, başbakanlığı döneminde Mısır ve Suriye ile ateşkes anlaşması imzaladı

1984 koalisyon hükümetinde savunma bakanlığı görevini aldı Rabin bu dönemde Lübnan'daki İsrail kuvvetlerini tek taraflı olarak ilan edilen ''güvenlik kuşağının'' arkasına çekti.

İntifada hareketinin şiddetle bastırılması görüşünü benimseyenlerden biri olan Rabin Filistinlilerin evlerini yıkma, şüphelileri mahkemeye çıkarmadan bir yıla kadar gözaltında tutma, Filistinlileri sınır dışı etme gibi uygulamaları başlattı.

1993 yılında Rabin'in ikinci kez başbakanlık görevini yürüttüğü dönemde İsrail ile Filistin Özerk Yönetimi arasında Oslo Anlaşmasına, Yaser Arafat ile birlikte imza attı. 1994'de ise İsrail ve Ürdün arasında barış anlaşmalarını Kral Hüseyin ile imzaladı.

1994 yılında Rabin‘e Şimon Perez ve Yaser Arafat ile birlikte Oslo Anlaşmaları'ndaki çabalarından dolayı Nobel Barış Ödülü verildi.

İzak Rabin, Oslo sürecine karşıtlığıyla bilinen 27 yaşındaki Yigal Amir adında aşırı sağcı bir İsrailli öğrenci tarafından 4 Kasım 1995 günü vurularak öldürüldü

Rabin, Tel Aviv'deki İsrail Kralları Meydanı'nda, Oslo Anlaşmasına destek almak amaçlı geniş bir toplu gösteriye katılmıştı. Toplantı bittiğinde, Rabin, şehir merkezinden arabasına doğru yürürken, Amir Rabin'e yarı-otomatik tabancayla 3 el ateş etti. İki kurşun Rabin'e isabet etti. En yakın hastaneye kaldırılan Rabin

Ameliyat masasında hayatını kaybetti. Amir müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Acil bir kabine toplantısının ardından Şimon Peres, İsrail başbakanlığına atandı.

İzak Rabin'in ölümü hem İsrail hem de dünyanın geri kalanı için büyük bir şoka neden oldu. Yüzlerce İsrailli meydana, Rabin'in öldürüldüğü yere gelerek yas tuttu. Cenazesine birçok dünya lideri katıldı. ABD başkanı Bill Clinton, Avustralya başbakanı Paul Keating, Mısır Başkanı Hüsnü Mübarek ve Kral Hüseyin bu liderlerin arasındaydı.

İzak Rabin Herzl Dağı'na gömüldü.