DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ivanka Trump'In twitti FBI'i harekete geçirdi

ABD'de son dönemde 7 Müslüman ülkeye yönelik seyahat yasağı büyük bir tartışma yaşanırken, Yahudi toplumuna karşı da tehditlerin arttığı belirtiliyor.

5 Yıl Önce
2017-02-21 12:22:04

ABD Başkanı Donald Trump'ın 7 Müslüman ülkeye yönelik seyahat yasağı ve Müslüman karşıtı açıklamaları büyük bir tartışmaya yol açarken, Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın Yahudiler için özel bir koruma talep etmesi büyük şaşkınlığa neden oldu.

Müslümanların ülkeye girişinin yasaklanmaya çalışılması karşısında Yahudilere özel koruma talebi, ülkede de büyük bir tartışmaya neden oldu. Trump'ın açıklamalarından sonra FBI'in Yahudi Toplum Merkezlerine yönelik tehditlerle ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlattığı öğrenildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump Pazartesi günü Twitter hesabı üzerinden attığı twittle Amerika'daki Yahudi toplumu için özel koruma istemişti. Ivanka Trump'ın evlendikten sonra Yahudiliği seçmesinin de bu çağrısında etkili olduğu belirtiliyor.

Ivanka Trump, Ocak ayında Amerika'daki Yahudi Toplum Merkezlerine yapılan saldırılardan sonra, Twitter hesabından, "Din ve vicdan özgürlüğü prensibi üzerine kurulan ABD, ülkedeki Yahudilere ait dini ve özel kurumları korumak zorundadır" ifadelerine yer verdi. Ivanka Trump bu paylaşımının, Amerika'daki Yahudilere ait kurumların bombalı tehdit aldığının açıklanmasından sonra gelmesi ise dikkatleri çekti. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer de " Nefret bu topraklarda asla beslenemez. Sayın Trump da, bu tarz saldırıların kabul edilemeyeceğini bildirdi" dedi.

Yahudi topluluklarının da son dönemde artan tehditlerle ilgili Beyaz Saray'a baskıda bulunduğu ortaya çıktı.

Bu gelişmelerin ardından FBI ve iç istihbarat teşkilatının olası hak ihlalleri ile ilgili olarak soruşturma başlattığı belirtildi. Yahudi Toplum Merkezi'nin Ocak ayı içerisinde 60 bombalı saldırı aldığı iddia edildi. FBI yaptığı açıklamada Minnesota eyaletinde çocukların kaldığı bir bölgeye de bombalı saldırı tehdidi yapıldığı belirtildi.

Donald Trump'ın göreve gelmesinden sonra ülkede antisemtizm ile ilgili tehditlerde büyük artış yaşandığı iddia ediliyor. Yahudi bölgelerine 8 bombalı saldırı tehdidinin yapıldığı ve Chesed Shel Emeth Mezarlığı'nda bulunan yüzden fazla Yahudi mezarının tahrip edildiği belirtiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş