SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
İtalyan ile Rus bakanlardan Libya görüşmesi

İtalyan ile Rus bakanlardan Libya görüşmesi

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, ile Savunma Bakanı Lorenzo Guerini, Libya gündemiyle Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile buluştu.

İtalyan ile Rus bakanlardan Libya görüşmesi
18.2.2020 20:27:08

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Moskova'nın uluslararası gelişmelerde ana unsurlardan biri olduğunu belirterek, "Münih'teki toplantı, uluslararası toplumun Berlin konferansının sonuçlarını uygulama taahhüdünü teyit etti. Libya'daki krizi, çözmenin tek yolu siyasettir. Moskova'nın rolü, Cenevre'de yarın başlayacak olan 5-5 görüşmelerinden başlamak üzere gelecek aşamalarda, iki taraf arasında yapıcı ve ılımlı bir yaklaşım ortaya koyabilir" diye konuştu.

Libya'ya Berlin Konferansı'nın ardından silah gönderildiğine dikkati çeken Di Maio, Libya'daki ateşkes konusuna değinerek, "Ateşkes istiyorsak, bir an önce silahların girişini durdurmamız gerekiyor. Eğer Libya'ya silahların girişini engellersek, tarafların diyalog kurması gerekecek. Avrupa Birliği (AB), zaten ambargoyu uygulamak için BM yetkisine sahipti. Biz şimdi 27 üye ülke ortak bir kararla deniz ve havadan denetleyecek yeni bir misyon oluşturduk. Taraflar kabul ederse bu kara sınırları için de genişletilir" ifadelerini kullandı.

5e4be4fa230000f200ddc8d8

LAVROV: İTALYA'YI ANLIYORUZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Libya konusunda aldığı kararların uygulanması gerektiğini vurgulayarak, "BMGK ile ilgili mekanizmalar üzerinde anlaşılmalı. Bunu biz iyice anlattık. Herhangi bir ulusal veya bölgesel mekanizma, sadece bir ülkenin talebi üzerine uygulanamaz" yorumunda bulundu.

İtalya'nın silah ambargosu uygulanması konusundaki pozisyonunu anlayışla karşıladıklarını dile getiren Lavrov, "Rusya, İtalya'nın, Libya'da düzenin yeniden kurulması ve silah girişini engellemek istemesine ilişkin gerekçelerinin meşruiyetini anlıyor. BMGK'ye başvurdukları zaman, tatmin edici sonuçlar elde edebilecekler" ifadesini kullandı.

Lavrov, Avrupa Atlantik bölgedeki güvenlik alanındaki durumu değerlendirerek, "Bu bölgedeki durum tatmin edici değil. Bunun nedeni ABD ve müttefiklerinin, Rusya'yı durdurma yönündeki siyasetidir. NATO, Rusya'nın sınırlarının yakınlarında askeri altyapısını güçlendiriyor" diye konuştu.

RUS BAKAN: SURİYE HALKINA AİT PETROL ÇALINIYOR

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise Suriye meselesine değinerek, rejim ordusunun ülkenin yüzde 90'ını kontrol ettiğini öne sürdü. Şoygu, "Suriye, küçük terör gruplarından emin adımlarla temizlenmeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Suriye'nin yeniden inşa edilmesi gerektiğini belirten Şoygu, ülkeye yönelik uygulanan yaptırımların iptal edilmesi gerektiğini vurguladı. Şoygu, Suriye'deki petrol yataklarının ABD tarafından kontrol edildiğine dikkati çekerek, "Suriye halkına ait petrol çalınıyor" dedi.

İTALYAN BAKANDAN ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ VURGUSU

İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini de "İtalya ve Rusya, Suriye'deki duruma ilişkin derin endişeleri paylaşıyor ve terör örgütleriyle mücadelede uluslararası işbirliğini güçlendirme ihtiyacını yeniden teyit ediyor" diye konuştu.

Guerini, özellikle Irak başta olmak üzere terörle mücadeledeki kararlılıklarını teyit ettiklerini, bunun, Doğu Akdeniz gibi stratejik alanlarda İtalyan ve Rus askeri varlığı ve diyaloğunun çok önemli hale getirdiğini söyledi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR