İtalyan doktor 'yatak boşaltmak için' 2 hastayı öldürmek suçundan gözaltına alındı

Koronavirüsün en ağır vurduğu ülkelerden İtalya'da bir doktor, Kovid-19’un etkilerinin zirveye ulaştığı dönemde yatakları boşaltmak için en az iki hastayı öldürmek suçlamasıyla gözaltına alındı.

28.01.2021 00:38:22

İtalya'da Carlo Mosca isimli 47 yaşındaki doktor, Mart 2020'de Lombardiya bölgesindeki bir hastanede tedavi gören Natale Bassi (61) ve Angelo Paletti'yi (80) aşırı dozda anestezi vererek öldürmekle  İtalyan savcıların hazırladığı iddianameye göre gözaltına alındı.

Mesajlaşmalar kanıt oldu

Hemşireler arasındaki WhatsApp mesajlaşmalarında, 'deli' diye niteledikleri Mosca'nın başhekimi olduğu acil serviste yatak boşaltmak için hastaları öldürdüğüne dair şüphelerini dile getirdikleri belirtildi.

3 ölüm vakası daha şüpheli

Mosca'nın cinayetlerini örtbas etmek için hastaların tıbbi kayıtlarını değiştirdiği iddiaları üzerinden başka 3 hastanın daha ölümlerinin polis tarafından soruşturulduğu aktarıldı.

Mantua'daki evinde ev hapsine alınan Mosca, hakkındaki suçlamaları 'temelsiz' diyerek reddetti.

Mosca hakkında Nisan 2020'de yapılan anonim bir şikayetin ardından WhatsApp mesajlarına el koyan savcılara göre, mesajlar, doktorun hemşireleri kendisiyle işbirliğine zorlama girişimlerini gözler önüne seriyor.

Hemşirelerden yalan ifade istedi

Soruşturulduğunu öğrendiğinde Mosca'nın hemşirelerden hikayenin uygun bir versiyonu üzerinde hemfikir kalmalarını istediği, bu kapsamda onları yalan beyan etmeye teşvik ettiği belirtildi.

Kasım 2019-Nisan 2020'de Süksinilkolin ve Propofol siparişlerinde yüzde 70'lik bir artış kaydedilmesine rağmen o dönemde hastanede sadece 5 hasta entübe edildiği belirtildi.

NTV

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)