DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İtalya'daki kısmi yerel seçimler

İtalya'daki kısmi yerel seçimler

01.06.2015 03:53:14
İtalya'da nüfusun yaklaşık 23 milyonunu ilgilendiren kısmi yerel seçimlerde oy verme işlemi sona erdi ve sayıma geçildi.

İtalya'da, aralarında; Veneto, Ligurya, Toskana, Marche, Puglia, Umbria, Campania'nın olduğu 7 idari bölgede, bölge başkanları ve meclis üyelerini belirlemek üzere kısmi yerel seçimlere gidilirken, dün sabah erken saatlerde başlayan oy verme işlemi gece yerel saatle 23.00'te sona erdi.

Oy verme işleminin bitmesiyle sandıklar açılarak sayım başladı.

Yaklaşık 23 milyon seçmeni yakından ilgilendiren seçime katılım oranı yüzde 53,9 olurken, bu sayıda aynı bölgelerde 2010'da yapılan seçime göre yaklaşık yüzde 11'lik düşüş yaşandığı ortaya çıktı.

Başbakan Matteo Renzi, sabah saatlerinde eşiyle birlikte memleketi Pontassieve'de Toskona Bölgesi'nin yeni başkanını seçmek için sandığa gitti. Renzi'nin bölgesi Toskona'da partisinin adayı ve merkez solda yer alan diğer partilerin desteklediği Enrico Rossi'nin seçimi kazanmaya yakın olduğu belirtildi.

Sandıklardan yansıyan ilk sonuçlara göre, Toskana'nın dışında Renzi'nin partisi ve merkez solun, Puglia, Campania, Marche'de yarışı önde götürdüğü buna karşılık Veneto'da merkez sağın zaferini ilan etmeye yakın olduğu, Umbria ve Ligurya'da da merkez sağ ve merkez sol adayları arasında başa baş rekabetin sürdüğü bildirildi.

Seçimlerden önce 7 bölgede ağırlık 5'e 2 ile merkez soldan yana iken, sandık çıkış anketlerine göre bu durumun yine merkez soldan yana olacağı ancak sayının 4'e 3 şeklinde değişme ihtimalinin olduğu, bunun da bu şekilde sonuçlanması durumunun Başbakan Matteo Renzi ve hükümetine uyarı niteliği taşıyacağı yorumları yapılıyor.

Merkez solun çatı partisi, iktidardaki Demokrat Parti'nin twitter hesabından yapılan ilk değerlendirmede ise ilk sonuçların kendileri için olumlu olduğu ancak nihai sonuçların beklendiği ifade edildi.

Demokrat Parti Meclis Grup Başkanvekili Lorenzo Guerini de başa baş mücadelenin olduğu bölgelerden Umbria'nın kendilerine geleceğini böylelikle seçimden önceki gibi ağırlığın 5'e 2 merkez solda kalmış olacağını öne sürdü.

Renzi, seçimden önce bu kısmi seçimlerin kendisi ve hükümeti için bir test olmadığını söylemişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş