DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İtalya, Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor

İtalya, Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor

7 Yıl Önce
2015-06-02 15:15:52
İtalya, 1946 yılındaki anayasa değişikliğiyle yönetim sistemi olarak benimsediği cumhuriyetinin 69. yıl dönümünü devlet töreniyle kutladı.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından 2-3 Haziran 1946'da yapılan referandumla monarşiden cumhuriyete geçen İtalya'da Cumhuriyet Bayramı, başkent Roma'da devlet erkanının katıldığı askeri geçit töreniyle kutlandı.

Törenlerin ilk bölümünde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Roma kent merkezindeki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşu sırasında İtalyan akrobasi timi "Freccie-tricolori", anıtın üstünden yaptığı alçak uçuşla İtalyan bayrağının renklerindeki (yeşil-beyaz-kırmızı) dumanı gökyüzüne bıraktı.

Meçhul Asker Anıtı'ndaki törenin ardından Cumhurbaşkanı Mattarella, Senato Başkanı Pietro Grasso, Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini, Başbakan Matteo Renzi ile diğer ilgililerin yerlerini almasıyla Roma'nın simgelerinden Kolezyum ile Meçhul Asker Anıtı arasındaki Fori Imperiali yolunda askeri geçit töreni yapıldı.

Yaklaşık 3 bin 500 kişinin katıldığı resmi geçitte İtalya'nın 20 bölgesinden temsili birlikler, asker, jandarma, polis, itfaiye, Kızılhaç, sivil savunma birlikleri geçiş yaptı.

Törenin son bölümünde bu sefer tören alanı üzerinde alçak uçuş yapan "Frecce-tricolori"nin gösterisi izleyenlerin büyük beğenisini topladı.

Bu arada, İtalya'ya cumhuriyeti getiren referandum ülkede kadınlara oy hakkın ilk kez verilmesi bakımından önem taşıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

abdullah KUL

Ali BULAÇ bey anlamlı, bir o kadarda doğru tesbitlerde bulunmuş. Yalnız şuan tarafı olduğu ZAMAN grubu devleti en çok kutsayan, devlet adına kendilerinden olmayan diğer islamcılara gözaltılarında en ağır işecenleri yapan hatta BATMAN daki CEVDET SOYSAL olayında olduğu gibi devletin bekası için bir müslümanı işkencelerle katleden taraf olduğunu bilmiyor mu acaba...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş