DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İsviçreli Blatter'e ülkesi de sahip çıkmadı

İsviçreli Blatter'e ülkesi de sahip çıkmadı

03.06.2015 16:31:10
İsviçre medyası İsviçreli olan FIFA Başkanı Sepp Blatter'in istifa kararı karşısında şaşkınlığını gizlemezken kararı memnuniyetle karşıladı.

İsviçre medyasının manşetlerini 79 yaşındaki vatandaşı Blatter'in FIFA'daki yolsuzluklar ve soruşturmalar sonrasında istifa etmesini, "Blatter, fırtına ile uzaklara uçtu", "Blatter tahttan indi", "Blatter bıraktı" gibi ifadelerle okuyucularına duyurdu.

Le Matin gazeteci kararı İsviçre için bir "rahatlama" olarak değerlendirdi. Le Matin, eğer "daha az inatçılık ve kibir" olsaydı, futbolda bu hafta yaşanan krizin önlenebileceğine vurgu yapıldı.

Güney Afrika'nın 2010 Dünya Kupası'nın ev sahipliğini almak için 10 milyon dolar rüşvet verdiği iddiasının Blatter'in istifa kararında etkili olduğunu belirten Le Temps gazetesi ise, "Başkan bu konunun beşinci dönem başkanlığını zehirleyeceğini biliyordu" ifadesine yer verdi.

Le Temps'de, Blatter'in istifa kararının "başarısızlığın kabulü" olarak değerlendireceği belirtildi.

Neue Zürcher Zeitung gazetesi ise, "Blatter, artık yük olmaya başladığı kurumda dördüncü dönemi sonunda görevi bırakmalıydı" yorumu yapıldı.

Neue Luzerner Zeitung gazetesi ise, Blatter'in istifa kararı açık bir şekilde "Yoğun dış baskılar" sonunda alındı" ifadesini kullandı.

24 Heures gazetesi ise, Blatter'in yerine kimin gelmesi gerektiği sorunu gündeme getirerek UEFA Başkanı Michel Platini'nin bile 2022 Dünya Kupası için Katar'a oy verdiği hatırlatıldı.

La Liberte gazetesi ise, futbolun küresel gücü olan FIFA'yı "Ürkütücü bir para basma makinası"na benzetti.

FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin gözaltına alındığı Zürih'te düzenlenen operasyonla, 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında "kara para aklandığı" gerekçesiyle geçen hafta açılan soruşturmanın gölgesinde düzenlenen kongrede Blatter, 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

elif

İftiraci azadi bak ayni hdp gibi yalanci seni kiniyorum

Görüş Bildir Bizimle Paylaş