DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İşte Türkiye'nin ilk yerli uçağı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı toplantıda Türkiye'nin ilk yerli yolcu uçağının tanıtımı yapıldı.

27.05.2015 14:26:03

Türkiye yerli yolcu uçağında ilk adımı TRJ 328 ile atacak. Halen çeşitli ülkelerde kullanımda olan 32 kişilik bir uçak modernize edilerek jet motorlu modeli TRJ-328, pervaneli turboprop modeli T-328 adıyla Türkiye'de üretilecek.

Daha sonraki aşamada üretilecek olan TRJ628 ise tepeden tırnağa tamamen Türk mühendisliğinin eseri olacak.

Dünyada büyük yankı uyandıracak olan yüzde 100 Türk uçağı 70 kişilik kapasitesi ile havacılığı bambaşka boyuta taşıyacak. En son teknolojinin kullanılacağı bu uçak inişe uygun olmayan yerlere de iniş sağlayabilecek. Bu uçak ile göklerdeki milli çağın başlangıcı olacak.

Yerli yolcu uçağı projesi kapsamında 32 kişilik uçağın alt sistemlerinin üretimi savunma sanayi şirketlerinden STM önderliğinde, TAI, Aselsan , TEI, Havelsan, THY Teknik, Alp Havacılık, Kale Havacılık, TCI, TSI ve diğer şirketler tarafından yapılacak.

32 kişilik jet motorlu TRJ-328'in hızı 750 kilometre, menzili 3,720 kilometre olacak ve uçak 1,400 metrelik kısa pistlerden kalkabilecek.

Uçağın turboprop modeli ise 620 kilometre hıza ve 1,850 kilometre menzile sahip olacak. Uçaklar ambulans, deniz karakol uçağı, askeri nakliye, istihbarat uçağı olarak da görev alabilecek.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

muzaffer

Bugune kadar kurtlere laf soyleyenlerin karsisinda islam kardesligi adina once biz durduk ama onlar irklari icin dinlerini sattilar satiyorlar. Bu ayni 1402 de mazlum yahudileri kucaklamamiza ve sonrasinda onlardan hancer yimemize benziyor. Allah ne guzel ogut vermis birbirinizi taniyasiniz diye sizi milletlere ayirdik. Sizde ayni yahudiler gibi firsatini buldugunuzda dunyayi ufacik fare deliginize sokmaya calisirsiniz hep benim olsun dersiniz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş