DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İşte Bahçeli’den koalisyon için 3 şart

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti ile koalisyonu için MHP'nin üç şartını açıkladı...

08.07.2015 04:56:35

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, koalisyon için 3 şartını sıraladı: Çözüm süreci hemen bitirilmeli, 17/25 Aralık'ın üzerine sonuna kadar gidilmeli, Recep Tayyip Erdoğan Saray'dan çıkıp Çankaya fanusunun içine girmeli, dedi. Bahçeli, en geçerli modelin AK Parti-CHP olduğunu belirtti.

MHP Lideri Bahçeli, Hürriyet Gazetesi'nden Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı görevlendirmenin ardından koalisyon görüşmeleri için kapısını çalacak olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ne söyleyeceğinin sorulması üzerine Bahçeli, “Bu zamana kadar ne söylediysek aynısını söyleyeceğiz. Diyeceğiz ki: Çözüm süreci bir çözülme sürecidir ve hemen bitirilmelidir. 17/25 Aralık'ın üzerine sonuna kadar gidilmelidir. Recep Tayyip Erdoğan Saray'dan çıkıp Çankaya fanusunun içine girmelidir” dedi.

Koalisyon için AK Parti ile birlikteliklerinin olmadığını savunan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizinle ‘çözüm süreci' konusunda hiçbir birlikteliğimiz yok diyeceğiz. Ayrıca 17/25 Aralık konusu var diyeceğiz. Saray'dan Çankaya'ya taşınma konusu var diyeceğiz. Bunların haricinde çok konu var diyeceğiz. Ardından da ekleyeceğiz, Beraber koalisyon kurup birbirimizi aldatmanın gereği yok diyeceğiz. Koalisyon kurup birbirimizi karakol amiri gibi takip ettirmenin gereği yok diyeceğiz. Bu bakanlığı bu parti kontrol edecek, şu bakanlığı şu parti kontrol edecek... Böyle şey olabilir mi?

"YENİDEN KAYNAŞMANIN SAĞLANMASI, NESİLLER ALACAK"

Başbakan Davutoğlu'na Türkiye'yi düşünerek bir yol önereceklerini de belirten Bahçeli, bu yolu şöyle açıkladı:

“Bugün Türkiye'de kutuplaşma var. Recep Tayyip Erdoğan, kendi partisine taban bulabilmek için Türkiye'yi ciddi manada kutuplaştırmış, cepheleştirmiştir. Bugün Türkiye'nin en önemli meselesi bu sosyal yarılmadır. Bu ayrışma, tam manasıyla bir felakete dönüşmüştür. Yeniden kaynaşmanın sağlanması, nesiller alacaktır. Bugün çok kişi birbiriyle alışveriş yapmıyor. Aynı yolda karşılaşanlar, kaldırım değiştiriyor. Herhangi bir gerginlik, herhangi bir çatışma olmasın diye insanlar karşı karşıya gelmek istemiyor.”

Bahçeli, “Neden böyle oluyor?” sorusuna ise “Televizyonlarda Recep Tayyip Erdoğan'ın bıkma bilmez, usanma bilmez konuşmaları, her gün yepyeni bir stres kaynağı haline geliyor. Her konuşması yeni bir toplumsal depresyon kaynağı. Bunu düşünen yok. Bunun önlemini almayı akıl eden yok. Bir kişi de çıkıp ‘Sayın Cumhurbaşkanım veya Sayın Başbakanım. Lütfen biraz sakin olalım' demiyor. Böyle telkinde bulunan yok” cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı'nın etrafında bilim insanlarının bulunduğunu kaydeden Bahçeli, “Onlar herhangi bir uyarıda bulunabilirler mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:  

“Zaten sıkıntı burada. Aydınlar kalkıyorlar, mesela en son iki yüzü bir araya gelip bir bildiriye imza atmışlar. Fakat Türkiye'nin yarılmasını mesele etmiyorlar. Toplumsal yarılma en önemli mesele. Kaynaşma, kucaklaşma sağlanmalı. İnsanlar otobüs duraklarında hafif bir yer değişikliği yapsalar, kavga çıkıyor. Herkesin elinde silahtan ziyade bıçak var. Bir bıçak usulü çıktı. Öbür taraftan kadına şiddet almış başını gitmiş. Huzursuzluklar var. Bunları nasıl kaynaştıracaksınız? Bunlar önemli şeyler.”

"EN GEÇERLİ MODEL AK PARTİ-CHP MODELİ"

Bu konuları Başbakan Davutoğlu'na anlatacaklarını kaydeden Bahçeli, şöyle devam etti:

“Bu sorunları anlatacağız, ardından da tek başına iktidar olmadığına göre bu sorunları çözecek bir koalisyon kurulmalı diyeceğiz. Bunun için de en geçerli model AK Parti-CHP modelidir. Bu modeli hayata geçirin diyeceğiz. Biz seçim gecesi söyledik: Bize düşen anamuhalefettir. Böyle bir koalisyon modeli ortaya çıkarsa. Biz Türkiye'nin yararına olan uygulamaları destekleriz, yararına olmayan uygulamalara da muhalefet ederiz. Yapıcı bir muhalefet oluruz.”

"İKİSİ DE ÇEKİK GÖZ"

Devlet Bahçeli, Çin'in Uygur Türklerine yönelik baskısının ülkücüler tarafından protesto edilmesini faydalı eylemler olarak niteledi. Çin lokantalarına saldırıların eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine Bahçeli, “Bu tür eylemleri başka amaçlara taşıyan provokasyon olayları çok yaygındır. Televizyonlarda anlattım: Bozkurt işareti ile Heavy Metal işareti birbirine çok benziyor. Küçük bir farklılık var arada. Lokantadaki bir kişiyle bizim ne alakamız var? Ama iki-üç insanı yönlendirip provokasyon yapmak kolay” dedi.

Sultanahmet'te Çinli diye Koreli turistlerin kovalanmasını da değerlendiren Bahçeli, “Bunlar genç çocuklar. Birisi sürükler, bunlar da arkasından gidebilir. Hem Koreli ile Çinliyi ayırt edecek özellik nedir? Çekik göz... Baktı ki ikisi de çekik göz... Fark eder mi efendim?” diye konuştu.

"MÜSİAD'A RANDEVU VERMEDİM"

Devlet Bahçeli, seçimden sonra önemli sivil toplum örgütlerinin kendilerinden randevu istediğini , bunlardan MÜSİAD'a randevu vermediğini söyledi. TÜSİAD ve TOBB'un yöneticileriyle görüştüğünü vurgulayan MHP lideri, görüşmeyi şöyle anlattı:

“TÜSİAD ve TOBB yetkilileri, ‘Biz bir koalisyon kurulsun istiyoruz, sizin bu konuda adım atmanızı bekliyoruz' dedi. Onlara dedim ki: Siz başından beri çözüm sürecini destekliyorsunuz. Hatta bazılarınız akil insan falan oldunuz. Bizim çizgimiz belli. Çözüm süreci konusunda nerede durduğumuz ortada. Bu nedenle sizin bu sürece destek veren partilerin bir araya gelip koalisyon kurmasını istemeniz gerekmez mi? Neden kimse AKP-HDP koalisyonundan söz etmiyor? İkisinin sayısı yetiyor. İkisi yapamayacaksa neden AKP-CHP koalisyonu söz konusu olmasın?”

"MHP'DE TAVAN VE TABAN OLMAZ"

Bahçeli, “Hem sizin partinizin tabanının hem de AK Parti tabanının ‘AK Parti-MHP koalisyonu' modeline sıcak baktığı söyleniyor” denilmesi üzerine şunları söyledi:  

“Milliyetçi Hareket Partisi'nde tavan ve taban olmaz. Milliyetçi Hareket Partililer, aynı inanç doğrultusunda, aynı ideolojik kalıp içerisinde, aynı ilkeler doğrultusunda mücadele eden insanlar topluluğudur. MHP'de herkes neferdir ama herkes nefer olmakla birlikte sorumluluğunun farkındadır. Burada öyle paşa, general fazla bulunmaz.”

"KULAK VERİRİZ AMA KULAĞI KAPTIRMAYIZ"

Araştırmacıların yaptıkları anketlerde "MHP tabanı, AK Parti ile koalisyona sıcak" sonucunu bulduklarının hatırlatılması üzerine Bahçeli, “Muhtelif kesimler, basın, televizyon, televizyonlarda yeni türemiş olan araştırmacı yazarlar. Bunlar hangi gün, hangi lafı söyleyeceklerse, Unkapanı Çarşısı'ndan onun kasedini alıp gelmiş gibi konuşuyorlar. Milliyetçi Hareket Partisi, toplumun tüm kesimlerine kulak verir fakat kulağı topluma kaptırmaz” dedi.  

CHP'den gelen tepkileri de yanıtlayan Bahçeli, “Kalkmış CHP'nin Genel Sekreteri. Diyor ki: ‘Biz bayramda işte bilmem ne verecektik'. Ver kardeşim. Yani sen vermiyorsan mevcut iktidara verdir. O güne kadar koalisyon kurulamıyorsa. Git "Koalisyon yapacağız, sizden bir ricamız var, emeklileri düşünelim, önceliği ona verelim' de. Böylece koalisyonun hayırlı bir adımını atmış olursun. Koalisyon için çok hayırlı bir ilk adım atmış olursun” diye konuştu.

"6 BİN AK TROL VAR"

AKP'nin bir lobi oluşturduğunu vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

“Bu lobinin bizim insanlarımıza yönelik de faaliyetleri var. Bunlar yeri geldiğinde kendilerini ülkücü kimlikle tanıtıyorlar. İşin içinde yönlendirme var, işin içinde başka müesseseler var. Aynı memur gibi atamışlar bunları. Demişler ki ‘Sizin göreviniz budur, bunu yapacaksınız'. Yani bir algı yönetim merkezi anlayışı içindeler. Sayıları 6 bini bulan bu troller, sosyal medyada yoğun faaliyet içindeler. Bunlar buraya telefon açıyor ve buradaki arkadaşlarımıza ‘Bu kararınız çok yanlış oldu, Adalet ve Kalkınma Partisi ile koalisyon yapmanız lazım” diyor.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

adem aldemir

vay be suya sabuna dokunmamak bu deyim bahçeli için söylenmiş sanırım.ecevitle hangi görüşleriniz uyuyordu da koalisyona girdiniz.bu ülkede en kolay iş sorumluluk almamak kaçak güreşip zamanı geçirmek.teknik direktör olmayıp spor yorumculuğu,köşe yazarlığı,muhalif olup atıp tutmak vs.nasıl bir milliyetçilikse bahçelinin ki hâlâ burnundan kıl aldırmıyor.ilkeli siyaset yapıyoruz diyecek ya.koalisyon modelini de beyimiz söylüyor.es kaza bu model olursa başlayacak ver yansına.biraz elini taşın altına koyda memleketim için kızılcık şerbeti içtim de.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş