SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
İşte ABD İHA’sını kuş gibi avlayan, İran 3 Hordad'ı!

İşte ABD İHA’sını kuş gibi avlayan, İran 3 Hordad'ı!

Perşembe günü sabah saatlerinde Amerika’nın en gelişmiş ve en pahalı insansız hava aracı Global Hawk’ı tespit edip düşüren savunma sistemi tamamen İran savunma sanayi uzmanları tarafından yerli imkânlarla tasarlanıp üretildiği bildirildi.

İşte ABD İHA’sını kuş gibi avlayan, İran 3 Hordad'ı!
24.6.2019 17:59:11

buyukyeniden

Geçen Perşembe günü sabah saatlerinde Amerika'nın en gelişmiş ve en pahalı insansız hava aracı Global Hawk'ı tespit edip düşüren savunma sistemi tamamen İran savunma sanayi uzmanları tarafından yerli imkânlarla tasarlanıp üretildiği bildirildi.

“3 Hordad Hava Savunma Sistemi”, İran Devrim Muhafızları Radar Savunma Araştırma Merkezi tarafından üretilmiş yerli füze savunma sisteminden biri. Bu sistem muhtelif türlerdeki İHA'ları, savaş uçaklarını, bombardıman uçaklarını, helikopterleri, kuruz füzelerinin vs. hedef alarak vurabiliyor.

Bu sistem 4 hedefi tespit edip eşzamanlı olarak 8 füze fırlatabilir. Bu sistem, ilk olarak 2014 yılında İslam İnkılabı Rehberinin ziyaret ettiği Devrim Muhafızları Hava Uzay Güçleri Fuarında sergilendi.

Bu sistemin ilk modeli 25 km yükseklikte ve 50 km uzaklıktaki hedefleri tespit edip vurabiliyordu; ama geliştirilmiş modeli 30 km yükseklikte ve 70 km uzaklıktaki hedefleri tespit edip vurabiliyor.

Bu savunma sisteminin güçlü radar sistemi, anlık sıçrayan yüksek frekans kabiliyeti ile geniş bir alanı tarayıp elektronik savaş sistemleri ile mücadele edebiliyor. Radar sistemi etrafındaki alanı çok hızlı bir şekilde tarayabiliyor ve saniyenin altında 500 ila 1000 frekans arasında frekansını aniden yükseltebiliyor. Elektronik savaş karşısında yüksek bir direniş kabiliyetine sahiptir.

3 Hordad sistemi müstakil bir sistemdir ve tüm radar sistemleri, füze kontrol sistemleri,  yerden fırlatılan füzeler fırlatma araçlarına yerleştirilmiştir. Bu bakımdan müstakil olarak tarama, tespit, takip ve hedefler ile çatışma sürecini yapıp birliklere olan ihtiyacı azaltmakta.

Diğer taraftan hızlı hareket ve yer değiştirme özelliğinden ötürü bu sistemlerin yerleşim yerlerinin tespiti de oldukça zor olduğu açıklandı. Gerçekte, “fırlat ve unut” şeklinde çalıştığı bildirildi. 

buyuk2_13

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR