DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İstanköy'ün 'kaçak' hayatı

İstanköy'ün 'kaçak' hayatı

7 Yıl Önce
2015-06-03 13:01:35
İnsan tacirlerine ellerindeki tüm birikimleri vererek yasa dışı yollarla Avrupa'ya ulaşmaya çalışan kaçak göçmenlerin, ilk durakları Yunan adaları oluyor.

İstanköy (Kos) Adası'nda aralarında Suriye, Pakistan ve Afganistan uyrukluların bulunduğu bir grup, ada merkezinden uzak, kullanılmayan otel binasında yaşam mücadelesi veriyor. Yaklaşık 100 kişilik grubun barındığı binada, elektrik ve içme suyunun olmaması hayatı daha da zorlaştırıyor. Adada faaliyet gösteren çeşitli derneklerin dağıttığı su ve gıda maddeleri de çoğu zaman yetersiz kalıyor.

Atıl binada barınanlardan Suriyeli 29 yaşındaki Akram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yiyecek ve içecek alabilmek için paralarının olmadığını belirterek, "Yunanlar neredeyse her gün bize yemek getiriyor. Karnımız bu sayede doyuyor. Yoksa bizim yemek alacak paramız yok. Biriktirdiğimiz bütün paramızı buraya gelebilmek için insan tacirlerine verdik" dedi.

İnsan tacirlerine yaklaşık 5 bin avro verdiğini anlatan Akram, "Bizler daha iyi bir hayat için buraya geldik. Suriye'de savaştan önce güzel bir hayatımız vardı. Savaşla birlikte her şey altüst oldu. Bütün birikimlerimizi insan tacirlerine kaptırdık" ifadelerini kullandı.

- "Hayatlarımız inanın daha zordu"

Gruptakilerden 34 yaşındaki Pakistanlı Ajmar da yaşadığı zorluklara işaret ederek "Kaldığımız yeri görüyorsunuz. Ne elektriğimiz ne de içecek suyumuz var. Bütün bunları daha iyi bir yaşam için çekiyoruz. Belki Yunanistan'da aradığımızı bulamayabiliriz ama geldiğimiz yerlerdeki hayatlarımız inanın bundan daha zordu" dedi.

Şansını önce, başkent Atina'ya 4 yıl önce gelen kardeşinin yanında deneyeceğini aktaran Ajmar, "Aradığım hayatı burada bulamazsam Avrupa'nın başka bir ülkesine yine aynı yollarla gideceğim" dedi.

Yasa dışı yollarla Yunan adalarına gelenlerin sayısının 3 kat arttığı bildirilirken, 2014 yılının ilk çeyreğinde Yunan Sahil Güveliği tarafından 2 bin 863 kaçak göçmenin yakalandığı, bu yıl ise bu sayının 10 bin 445'e yükseldiği belirtiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mehmet Taşçı

Bu adamı biri sustursun. Parti başkanı koalisyon görüşmeleri yapıyor, başaracağız diyor; parti sözcüsü ARINÇ bey erken seçim diyor. Yine sinirlendirdi beni yaa. Sözcü acilen değiştirilmeli.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş