İstanbul Valiliği'nden 'miting alanı' açıklaması

İstanbul Valiliği, HDP yetkililerine miting alanı taleplerinde yetkinin İlçe Seçim Kurulu'nda olduğunu belirttiklerini açıkladı.

26.05.2015 20:56:24

İstanbul Valiliği, HDP il yöneticilerine 15 Mayıs'taki ziyaretlerinde, Fetih Kutlamaları ile ilgili süreç ve miting alanı taleplerinin İlçe Seçim Kurulu'nda yapılması gerektiğinin anlatıldığı belirtilerek, "Kamuoyuna yansıtılan 30 Mayıs mitingi talebi ile ilgili olarak izin verilmesi bu nedenle söz konusu bile olmamıştır. Ayrıca Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu'nca da Kazlıçeşme'de miting yapılmasına izin verilmediği bilgisi edinilmiştir" denildi.

Valilikten yapılan açıklamada, İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü kutlamalarının, Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinden müteşekkil "İl Kutlama Komitesi" tarafından belirlenen program doğrultusunda gerçekleştirildiği belirtildi.

FETİH ŞÖLENİ GÖSTERİSİ
Bu yıl yapılacak kutlama etkinliklerinin en görkemlisinin, Yenikapı Sahil Alanı'nda icrası düşünülen Fetih Şöleni Gösterisi'nin olmasının planlandığı kaydedilen açıklamada, bu programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere devlet protokolü, TBMM'de yer alan tüm siyasi parti liderleri ve yöneticileri, adli yargı üst düzey temsilcileri, askeri protokol temsilcileri, mülki ve mahalli idare temsilcileri, yabancı misyon şefleri, ruhani liderler, sivil toplum kuruluşları ve halkın davet edildiği aktarıldı.

FETİH ŞÖLENİ'NİN SİYASİ POLEMİK KONUSU YAPILMASI
Açıklamada, ancak son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerden ve bazı siyasi parti yetkililerinin açıklamalarından tamamen mevzuat çerçevesinde hareket edilerek tertiplenen İstanbul'un fethi kutlamaları kapsamında gerçekleştirilecek Fetih Şöleni'nin siyasi polemik konusu yapılmaya çalışılmasının bu açıklamanın yapılmasını zaruri hale getirdiği vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Seçimlerin son 10 günü alanların tahsis yetkisinin ilçe seçim kurullarında olması sebebiyle, Valiliğimizce 27 Nisan ve 5 Mayıs tarihlerindeki yazılarımızla Fatih İlçe Seçim Kurulu'na başvurularak, 29-30 Mayıs'ta Yenikapı Toplantı ve Gösteri Alanı'nın, Fetih Kutlamaları için tahsisi talep edilmiş ve Fatih İlçe Seçim Kurulu'nun 6 Mayıs tarihli kararıyla bu tahsis yapılmıştır. Ayrıca Yüksek Seçim Kurulu'ndan görüş istenmiş ve olumlu görüş alınmış, vaki itirazlar da Yüksek Seçim Kurulu'nca reddedilerek, alanın Fetih Kutlamaları'na tahsisi uygun bulunmuştur.

Özellikle bazı parti yöneticileri tarafından yapılan açıklamalarda, 30 Mayıs için Kazlıçeşme alanında miting yapmak amacıyla Emniyet Müdürlüğümüze bildirimde bulundukları ve Valiliğimiz ile de bu konu hakkında görüşme yaparak, izin aldıkları yönündeki açıklamaları basında yer almaktadır."

Kazlıçeşme alanının, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında belirlenen gösteri alanlarından olmadığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

YETKİ İLÇE SEÇİM KURULLARINDA
"İkinci ve daha önemli husus ise seçimlere 10 gün kala her türlü açık hava toplantıları, gösteri yürüyüşlerine izin verme ve yer tahsis etme yetkisinin ilçe seçim kurullarında olduğu, Valiliğimizin bahsedilen tarihte yetkisinin olmadığı, bu sebeple Valilikten izin alındığı yönündeki açıklamaların doğruyu yansıtmadığıdır.

"HDP İL YÖNETİCİLERİNE BİLGİ VERİLMİŞTİR"
HDP il yöneticileri, 15 Mayıs'ta saat 15.30'da Valilik ziyaretinde bulunmuş ve kendilerine Fetih Kutlamaları ile ilgili süreç anlatılmış, miting alanı talepleri konusundaki yetkinin İlçe Seçim Kurulu'nda olduğu ve buraya müracaat edilmesi gerektiği bilgisi verilmiştir. Kamuoyuna yansıtılan 30 Mayıs mitingi talebi ile ilgili olarak izin verilmesi bu nedenle söz konusu bile olmamıştır. Ayrıca Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu'nca da Kazlıçeşme'de miting yapılmasına izin verilmediği bilgisi edinilmiştir.''

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

isa gülli

ensarullah nasılda şii olduğunu belli ediyon yemndeki fasıkların mahlasıyla yazıyon ensarullah mahlasına kurban olun emi fasık siiler siz iran gbi hırıstiyanları sevin müslümanları kesin