DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İstanbul'un fethinin 562. yılı kutlamaları

İstanbul'un fethinin 562. yılı kutlamaları

7 Yıl Önce
2015-05-30 22:52:36
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İnşallah 2053, tüm insanların kendi inançları, kendi kültürleri, kendi coğrafyaları içinde bu anlayışla huzurlu şekilde yaşayacakları bir dönem müjdecisi olacaktır. 1453, İstanbul'la birlikte bir medeniyet fethiydi. İnşallah 2053 de tüm insanlığın hayrına, tüm insanlığın faydasına kutlu bir medeniyetin kapılarının yeniden açılışına şahitlik edecektir" dedi.

İstanbul'un fethinin 562. yılı dolayısıyla Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen kutlama programında konuşan Erdoğan, yollarına, inançla, kararlılıkla devam ettiklerini ve edeceklerini, asla taviz vermeyeceklerini söyledi.

Erdoğan, 2023 hedefleri doğrultusunda yürümeye devam edeceklerini vurgulayarak, Hazreti Muhammed'in Veda Hutbesi'nin "Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü yoktur. Kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerine bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır" bölümünden alıntı yaptı.

Adaletin de merhametin de sevginin de kurtuluşun da burada ifade edildiğine değinen Erdoğan, "İnşallah 2053, tüm insanların kendi inançları, kendi kültürleri, kendi coğrafyaları içinde bu anlayışla huzurlu şekilde yaşayacakları bir dönem müjdecisi olacaktır. 1453, İstanbul'la birlikte bir medeniyet fethiydi. İnşallah 2053 de tüm insanlığın hayrına, tüm insanlığın faydasına kutlu bir medeniyetin kapılarının yeniden açılışına şahitlik edecektir" diye konuştu.

Erdoğan, 2053'ün Türkiyesini gençlerin inşa edeceğine işaret ederek, meydanı dolduran kalabalığa şöyle seslendi:

"Göreviniz büyük, ağır. Fatih, İstanbul'u fethettiğinde 21 yaşındaydı ama Fatih olarak İstanbul'un kapılarından içeri giren o delikanlı kendi ana diliyle birlikte Arapçayı, Farsçayı, Latinceyi, Grekçeyi, İbraniceyi de biliyordu. İstanbul'un surlarını döven topları bizzat o tasarlamıştı. Fetih planını bizzat yapmıştı. Bölgesindeki dengeleri, diplomasinin inceliklerini çok iyi biliyordu. Ordusuna bizzat kumanda etmişti. 1453'teki fethi, kendini işte böylesine iyi yetiştirmiş bir kumandan gerçekleştirmişti. 2053'ün Türkiyesini kurmaya talip olan sizler de kendinizi çok iyi yetiştirmek zorundasınız. Biz, size bu anlayışla bu altyapıyı kurmak için var gücümüzle çalıştık, çalışmaya devam edeceğiz."

- "Her birinizin kendini Fatih gibi yetiştirmesini, fetih şuuruyla geleceğe hazırlamasını bekliyorum"

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmeden önce Boğazkesen ve Rumeli hisarlarını inşa ettirdiğini dile getiren Erdoğan, kendilerinin de yeni havalimanıyla, boğaza üçüncü köprüyle, Avrasya Tüneli ile İzmit Körfez geçişiyle, hızlı tren ve metroyla 2053'ün hazırlıklarını yaptıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih'in gemileri karadan yürüttüğünü, kendilerinin ise Marmaray ile boğazın altından raylı sistemleri yürüttüklerini, eğitim, sağlık, ulaştırma gibi her alanda Türkiye'yi fetih ruhuna yakışır hizmetlere kavuşturduklarını kaydetti.

Asıl fethin gönüllerin fethi olduğunu inancıyla 81 vilayeti, 78 milyon insanı, coğrafyadaki tüm kardeşleri kucaklama çabası içinde olduklarını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"2023 hedeflerimizde 2053 vizyonumuzun temellerini attık. Eksiklerimiz elbette vardır. Ama gayretlerimiz ve samimiyetimizde en küçük bir gerileme yoktur. Sizlerden her birinizin kendini Fatih gibi yetiştirmesini, fetih şuuruyla geleceğe hazırlamasını bekliyorum. Hazreti Hamza gibi yüreği, Hazreti Ömer gibi adalet duygusu, Hazreti Yusuf gibi edebi, Hazreti Ali gibi cesareti, Fatih gibi dirayeti olan bir gençlik olmalısınız. Sadece rükuda eğilen, secdede alnı yere gelen bir gençlik olmalısınız. Düşünen, mücadele eden bir gençlik olmalısınız. Köklerinizi Ahmet Yesevi'nin hikmetlerinde, Yunus'un, Mevlana'nın Hacı Bayram Veli'nin Hacı Bektaş Veli'nin öğütlerinde aramalısınız. Sevgili gençler, ben sizde bu ruhu, dinamizmi görüyorum."

Erdoğan, gençlerin, asıl büyük fethin medeniyetle, ilimle, irfanla, kültürle yapılan fetih olduğunu unutmamaları, bilgili, erdemli ve çalışan bir gençlik olmaları gerektiğini belirterek, Arif Nihat Asya'nın "Bu kitaplar Fatih'tir, Selim'dir, Süleyman'dır/Şu mihrap Sinanüddin, şu minare Sinandır/Haydi artık uyuyan destanını uyandır/Bilmem, neden gündelik işlerle telaştasın/ Kızım, sen de Fatih'ler doğuracak yaştasın/Delikanlım, işaret aldığın gün atandan/Yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan/Sana selam getirdim Ulubatlı Hasandan/Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın/Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın/Bırak, bozuk saatler yalan yanlış işlesin/Çelebiler çekilip haremlerde kışlasın/Yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın/Yürü, hala ne diye kendinle savaştasın? Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın" dizelerini okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fethin kutlu olması dileğinde bulunarak, katılımcılara şükranlarını sundu.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hasan yerebakan

İsmail Bey sen git geçmişte olduğu gibi süreyya önderle program yap. Allah'tan ülkenin başındakiler senin kafanda değil yoksa 2. yılda darbe olurdu. R.T.E.'den biraz cesaret al. Aşağılık komplesinden sıyrıl.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş