DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İstanbul'un fethinin 562. yılı kutlamaları

İstanbul'un fethinin 562. yılı kutlamaları

30.05.2015 20:45:24
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul'un fethiyle 562 yıl önce karanlık bir çağın kapandığını belirterek, "İlme, ilmi düşünceye, insani değerlere açılan bir kapı var. Yeni bir çağ açıldı. Eğer bu kapı açılmasıydı, bu çağ açılmasaydı, bugün insanlar, insanlığın uğruna mücadele verdiği değerlerin önemli bir kısımını kazanamamış olacaktı" dedi.

Çiçek, Yenikapı Etkinlik Meydanı'nda düzenlenen İstanbul'un fethinin 562. yılı kutlamalarındaki konuşmasında, 562 yıl önce bu günü armağan eden Fatih Sultan Mehmet Han'ı ve onun askerlerini, tüm şehitleri, gazileri rahmetle, minnetle ve şükranla andıklarını söyledi.

Bugün kendileri için çok önemli ve anlamlı bir gün olduğunu ifade eden Çiçek, "562 yıl evvel karanlık bir çağ kapandı, ilme, ilmi düşünceye, insani değerlere açılan bir kapı var. Yeni bir çağ açıldı. Eğer bu kapı açılmasıydı, bu çağ açılmasaydı, bugün insanlar, insanlığın uğruna mücadele verdiği değerlerin önemli bir kısımını kazanamamış olacaktı. Onun için bu fetih gerçekten kutlu bir fetihtir, tüm insanlık için mutlu bir fetihtir" diye konuştu.

Çiçek, "Bu fetihle beraber, İstanbul ebediyen bizim olmuştur" diyerek, 8500 yıllık bir tarihi olan Roma ve Bizans imparatorluklarına, sonra da Osmanlı'ya başkentlik yapmış şehrin, bu coğrafyada inşa edilen muhteşem kültürün ve medeniyetin sembolü olduğunu vurguladı.

Napolyon'un "Dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu" sözüyle şehre olan hayranlığını ifade ettiğini anlatan Çiçek, şunları kaydetti:

"Bu şehir, hak ve adalet isteyenlerin vicdanı olan bir şehirdir. Mazlumların, mağdurların sığınacağı bir liman olmuş bir şehirdir. Onun için bu şehirde yaşamak bir ayrıcalık, bu şehre sahip olmak bizim için büyük bir mazhariyet ve şükredilecek de bir husustur. Şunu hepimizin bilmesi ve görmesi lazım ki İstanbul olmadan Türkiye olmaz, Türkiye olmadan da İstanbul olmaz. Onun için İstanbul, şehirlerin şehri, şehirlerin şahı olan bir şehir. Unutmamamız gereken bir husus da şudur, bu şehir bize Allah'ın emanetidir, Peygamberimizin emanetidir. Sultan Fatih'in ve onun kahraman askerlerinin bize emanetidir. Bu toprağın bağrında misafir ettiğimiz büyüklerimizin, Allah dostu insanların bize emanet ettiği bir şehirdir. Bu emanete iyi sahip olmalı, değerini, kıymetini iyi bilmeli, gözümüz gibi korumalıyız."

- "Tarihi bir sorumluluğumuz var"

TBMM Başkanı Çiçek, İstanbul'un, tarihin, Fatih Sultan Mehmet'in hatırası olduğunu belirterek, "Bu hatıraya sonuna kadar sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur. Yaşadığımız heyecan elbette bize gurur veriyor. İnşallah bu heyecanımız ve gururumuz ebedi olur" şeklinde konuştu.

Ancak bunun aynı zamanda büyük bir sorumluluk yüklediğini dile getiren Çiçek, şöyle devam etti:

"Onun için ümit ederim ki bu sorumluluğun idraki içerisinde oluruz. Artık arazi, toprak fetihleri dönemi geçti. Bize düşen ilimde, sanatta, başka alanlarda, hayatın her safhasında ve alanında yeni fetihleri yakalamak, yeni fetihlerle gelecek nesillere güzel ve asil bir heyecan bırakmaktır. Böylesine tarihi bir sorumluluğumuz var. Allah huzurunda, Peygamber huzurunda ve tarih huzurunda, inşallah bu sorumluluğun gereğini yerine getiren nesiller oluruz. Hepinizin fetih heyecanını bir kez daha kutluyor, bu fethin hepimiz için, bundan sonra da İslam alemine ve milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ySELİM

yakında Fidanı da paralel ilan edersiniz.Erdoğan 19 kez suikastetn kurtuldu diyen havuz medyasına sormak lazım. Erodpan bu 19 suikasti atlatırken kim vadı yanında, kim koruducevap: paralel diye içeri atılan polisler...N.Fazıl ne demiş : Yolan çıktıklarını yolda bırakırsa, yolda bulduklarınla kaybolursun ancak.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş