DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İstanbul'un fethinin 562. yılı kutlamaları

İstanbul'un fethinin 562. yılı kutlamaları

29.05.2015 13:09:35
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Tarih yazan bir milletin mensupları olarak, İstanbul, yazdığımız tarihin en aziz hatırasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul'un fethinin 562. yılı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Çiçek, yeryüzünün en kadim şehirlerinden biri olan İstanbul'un Türk şehri oluşunun 562. yılının kutlandığını belirtti.

"Tarih yazan bir milletin mensupları olarak, İstanbul, yazdığımız tarihin en aziz hatırasıdır. Bu hatıranın en büyük ismi Fatih Sultan Mehmet'tir" ifadesini kullanan Cemil Çiçek, şunları kaydetti:

"O tarihimizin her döneminde gençliğin örnek aldığı, 21 yaşında medeniyetimize yeryüzünün en değerli hazinesini kazandırarak 'Kutlu Komutan' övgüsüne mazhar olmuş büyük bir Hakan'dır. Bizlere düşen görev onun emanetini layık olduğu şekilde korumak ve şanına yaraşır şehir haline getirmektir. Doğu ile Batı'nın sentezi olan İstanbul, coğrafi konumu ve nüfusunun büyüklüğünün yanı sıra ekonomik, sosyal ve kültürel birikimiyle, dünyanın en önemli metropol şehirlerinden biridir.'

Bu güzel şehri sahip olduğu maddi ve manevi değerleriyle birlikte hak ettiği yere taşımanın devlet ve toplumun ortak görev olduğunu vurgulayan Çiçek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Bilinen tarihi 8 bin 500 yıl önceye uzanan, Roma ve Bizans imparatorluklarının yanı sıra 470 yıl Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapan İstanbul'un fethinin 562. yılı vesileyle, fethin büyük komutanı Fatih Sultan Mehmet Han'ı ve onunla aynı ülküyü taşıyarak bu güzide şehrimizi milli bekamızın bir parçası olarak bugüne kadar yaşatan milletimizin bütün evlatlarını minnet ve şükranla anıyorum."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş