DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü

İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü

7 Yıl Önce
2015-05-29 17:15:10
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Değerlerimiz, medeniyet anlayışımız, kültürümüzle dünyaya medeniyet sunmuş ve o medeniyeti yeniden dünyaya sunabilme dinamikleri olan bir milletin mensuplarıyız. Yeniden değerlerimize dönen, değerleriyle dünyaya meydan okuyan bir anlayışla, birlik ve beraberlik içinde yarınlara yürüyeceğiz" dedi.

Müezzinoğlu, Bursa'nın Karacabey İlçe Belediyesince İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen "Ulubatlı Hasan'ı Anma Şenlikleri" kapsamında, geleneksel yağlı güreş müsabakalarını izledi.

Uluabat Mahallesi'ndeki etkinlikte konuşan Müezzinoğlu, yağlı güreşin sadece bir spor olmadığını, Türk milletinin değerlerini, mertliğini, zekasını ve çevikliğini temsil ettiğini söyledi.

Osmanlı Devleti'nin, bu özelliklerle dünyaya meydan okuduğunu anlatan Müezzinoğlu, "Bizans'ın başkenti Konstantinopolis'e, Ulubatlı Hasan'ın o kalelere, o surlara İslam'ın ve Türk milletinin bayrağını diktiği gün. Bugün, İstanbul'un 'İstanbul' olması ve Konstantinopolis'in artık farklı bir medeniyete başkentlik edişinin 562. yıl dönümü. İnşallah İstanbul, ilelebet bu milletin medeniyet başkenti olacak ve milletin, İslam'ın gelecek vizyonunu, umudunu taşıyan bir merkez görevini sürdürmeye devam edecek" diye konuştu.

Müezzinoğlu, Ulubatlı Hasan'ın, cesareti ve mertliğiyle Fatih Sultan Mehmet'in cesur ordusunun sembol kişisi olduğunu dile getirerek, Osmanlı Devleti'nin bu özelliklerinin, kültürünün gelecek nesillere taşınması gerektiğini ifade etti.

Başkalarına benzemeye çalışarak medeni olunamayacağını vurgulayan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Başkalarıyla yan yana yürüyerek çağdaş ve modern olamayız. Kendi değerlerimiz, medeniyet anlayışımız, kültürümüzle dünyaya medeniyet sunmuş ve o medeniyeti yeniden dünyaya sunabilme dinamikleri olan bir milletin mensuplarıyız. Bunun için yeniden değerlerimize dönen, değerleriyle dünyaya meydan okuyan bir anlayışla, birlik ve beraberlik içinde yarınlara yürüyeceğiz. Bu yürüyüşümüzde kardeşliğimizi, değerlerimizi merkeze alacak ve birlikte bu yolculuğu yapacağız. İnanıyorum ki birbirimizi daha çok sevdikçe, birbirimize daha çok değer verdikçe, 'Birlikten güç doğar' anlayışına güçlü şekilde sahip çıktıkça ay yıldızlı bayrağımız Türkiye'nin her köşesinde olduğu gibi dünyanın her köşesinde de çok daha güçlü dalgalanacaktır."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Huseyin

Vahset vahset vahset.. Allah Kürtlere yardim. Bu barbarlardan koru. Allahim Kurtlere yardim et.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş