DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü

İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü

29.05.2015 11:40:42
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet ve kahraman askerlerin emaneti İstanbul'un, Türkiye'nin iş, finans, ticaret, sanat ve kültür merkezi olarak günümüzde de gelişmesini sürdürdüğünü, dünyanın en gözde şehirleri arasında yer aldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un fethinin 562. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, kentin fethinin siyasal, sosyal ve kültürel sonuçlarıyla dünya tarihinin akışını değiştiren, milletin en muhteşem zaferlerinden biri olduğunu vurguladı.

İstanbul'un fethinin, sadece fetih sürecindeki askeri başarılarla değil, Fatih Sultan Mehmet'in hoşgörü ve adalete dayanan yönetim anlayışıyla da tarihe geçmiş bir başarı olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Müteakip süreçte de bu şehrin farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir mekan haline gelmesine vesile olmuştur. Kahraman ecdadımızın mirası, kadim medeniyetimizin sağlam temellerini oluşturan hoşgörü, kardeşlik ve adalet gibi yüce hasletler, bugün de bizleri daha parlak yarınlara ulaştıracak en büyük gücümüzdür. Beşiklik ettiği medeniyetlerin izlerini kültürel bir zenginlik olarak günümüze taşıyan İstanbul, doğası, tarihi ve kültür varlıklarıyla da dünyanın nadide şehirleri arasındadır.

Güzellikleriyle sakinlerini ve ziyaretçilerini büyüleyen, şairlere, yazarlara, sanatçılara ilham kaynağı olan İstanbul, her köşesinde yer alan eşsiz eserleriyle, günümüz ile geçmişimizin buluşmasını sağlamaktadır. Fatih Sultan Mehmet ve kahraman askerlerinin bizlere emaneti olan İstanbul, ülkemizin iş, finans, ticaret, sanat ve kültür merkezi olarak günümüzde de gelişmesini sürdürmekte, dünyanın en gözde şehirleri arasında yer almaktadır. İstanbul'un fethinin yıl dönümünde, Fatih Sultan Mehmet ve şanlı ordusunu rahmetle ve minnetle yad ediyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş