SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

İstanbul'da pandemi hastaneleri hangileri?

Koronavirüs salgını ile ülkemizde milyonlarca kişi evine çekildi. Ancak salgında vaka sayısı her geçen gün artıyor. Koroanvirüse yakalandığını düşünen vatandaşlar da İstanbul'da pandemi hastaneleri hangilerİ diye araştırmaya başladı. Özel hastanelerde koroanvirüs testi ve tedavisi ücretli mi? Türkiye'de özel ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi ilan edildi. Peki pandemi hastanelerinde koronavirüs tedavisi ücretsiz mi? Koronavirüs testi özel hastanelerde yapılır mı? Pandemi hastaneleri listesi.

İstanbul'da pandemi hastaneleri hangileri?
3.4.2020 12:47:41

Koronavirüs salgını ile ülkemizde milyonlarca kişi evine çekildi. Ancak salgında vaka sayısı her geçen gün artıyor. Koroanvirüse yakalandığını düşünen vatandaşlar da İstanbul'da pandemi hastaneleri hangilerİ diye araştırmaya başladı. Özel hastanelerde koroanvirüs testi ve tedavisi ücretli mi? Türkiye'de özel ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi ilan edildi. Peki pandemi hastanelerinde corona virüs tedavisi ücretsiz mi? Koronavirüs testi özel hastanelerde yapılır mı? Pandemi hastaneleri lsitesi

Dünya çapında binlerce kişi koronavirüse yakalandı. Bu sayı bir milyona yaklaştı. İnsanlar koronavirüsten korounmak ve koroanvirüs tedavisi için yöntemler aramaya başladı. Ülkemizde de özel hastanelerde koroanvirüs tedavisi ve testi ücretsiz mi diye araştırılmaya başlandı. Pek pandemi hastaneleri hangileri?

İSTANBUL'DA PANDEMİ HASTANELERİ HANGİLERİ?

Hükümet korona virüsün pandemik hastalık olarak kabul edilmesinden sonra tüm devlet, vakıf ve özel hastanelerin pandemi hastanesi olduğunu ilan etti. Bu kararla beraber korona virüs belirtileri gösteren vatandaşlar herhangi bir hastaneye başvurmaları halinde korona virüs tedavisi ilan edilebilecek.

PANDEMİ HASTANELERİNDE KORONAVİRÜS TANISI, TEDAVİSİ VE TESTİ ÜCRETSİZ Mİ?

Türkiye'de bir buçuk hafta önce yayınlanan genelgeyle özel hastaneler "pandemi hastanesi" ilan edildi. Genelgede, "Sağlık kurumlarına müracaat edenlerin, COVID-19 tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, Devlet ve Vakıf Üniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur" ifadesi yer alıyor.

Bu çerçevede, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları ve iç hastalıkları uzmanı doktorlardan en az ikisinin mevcut olduğu ve üçüncü seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler "pandemi hastanesi" olarak kabul ediliyor.

ÖZEL HASTANELERDE ÜCRET ÖDENMEYECEK Mİ?

Peki özel hastanelerin de "pandemi hastanesi" ilan edilmesi, buralarda tüm tedavi masrafların karşılandığı ve vatandaşın hiçbir bedel ödemeyeceği anlamına mı geliyor?

Sosyal güvenlik uzmanı Tezel'e göre, özel sigortası olmayan yurttaşların bu hastanelere gidip ücretsiz tedavi olmaları söz konusu değil. Ödenmesi gereken farka ilişkin Tezel, "Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması gereğince, vatandaş, devletin o hastane için ödediği paranın yüzde 200'ünü yani 2 katını, özel hastaneye ödemek zorunda" diyor.

PANDEMİ NEDİR?

Pandemi; dünyada birden fazla ülkede ya da bir kıtada, çok geniş bir alanda hızlıca yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Salgın hastalık enfeksiyondan korunma ve kontrol önlemlerini uygulayarak; enfeksiyonun toplumda yayılmasını azaltmak ve böylece pandeminin erken dönemlerinde enfekte olacak kişi sayısını ve pandemi nedeniyle ortaya çıkacak vakaları azaltmak gayet mümkündür.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR