DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İstanbul'da çocuk felci aşısı bulunamıyor

Binlerce bebeğin aşı takvimi şaştı. Aile sağlık merkezlerinde, hastanelerde, OPA yani çocuk felci aşısı 2-3 haftadır zor bulunuyor. Bazı yerlerde aşı hiç yok ya da sayısı yetersiz.

6 Yıl Önce
2016-06-24 20:48:25

Kendisine bağlı olan bebeklere aşı yapamadığını belirten. İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Engin Çapar, 40 civarı bebeğim var. OPA aşısı 2-3 hafta kadar olmadığı için bunların hiçbir tanesine aşı yapamadım. Aşının gelmesini bekliyoruz" dedi.

ÇOCUK FELCİ KALICI SAKATLIĞA NEDEN OLUYOR

Çocuk felci aşısı bebeklere altıncı ve onsekizinci aylarda yapılıyor. Aşının zamanında uygulanması, etkinliği için önemli.

Dr. Çapar, aşının neden önemli olduğunu şu sözlerle özetledi: "Çocuk felci hastalığı, kalıcı sakatlığa yol açabilen bir hastalık. Çocuğun, tekerlekli sandalyeye bağımlı olmasını, yürüyememesini sağlayan bir hastalık. Bu nedenle çocukların aşılanması çok önemli."

SAĞLIK BAKANLIĞI: SORUN CUMA GÜNÜ GİDERİLECEK

Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise aşıların aile hekimlerine dağıtımında sıkıntı yaşanmış olabileceğini ancak depolarda 2 yıllık aşı bulunduğunu ve cuma gününden itibaren sorununun giderileceğini belirtti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş