SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
İsraille normalleşmeyi eleştiren BAE’li gazetecinin şüpheli ölümü

İsraille normalleşmeyi eleştiren BAE’li gazetecinin şüpheli ölümü

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) vatandaşı gazeteci- yazar Habib al Sayegh, ülkesinin İsrail ile normalleşmesine karşı çakan bir makale yazdıktan iki hafta sonra aniden hayatını kaybetmesinden Veliaht Prens Nahyan yönetimi sorumlu tutuldu.

İsraille normalleşmeyi eleştiren BAE’li gazetecinin şüpheli ölümü
8.12.2019 10:15:35

Mohammed-habib-750

Son zamanlara Arap ülkeleri içinde işgal devleti İsrail ile normalleşme sürecini başlatan ülkelerin başında gelen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), şüpheli bir ölüm olayıyla gündeme oturdu.

Arap Yazarlar Genel Birliği Genel Sekreteri ve BAE'de yayınlanan Alkhaleej (Körfez) gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Habib al-Sayegh'in 64 yaşında ani ölümü, ülkesinin İsrail ile normalleşmesine eleştiren ve normalleşmeden vazgeçilmesine dair bir makale yayınlamasından iki haftadan az bir zaman sonra meydana geldi.

Makalesinde işgal devleti İsrail yönetimiyle ilişki kuran ve İsrail'in Filistin halkına karşı uyguladığı hukuk dışı politikaları ve yıkımları haklı çıkarmaya çalışan Arap hükümdarları ile işbaşındaki BAE yönetimine ağır eleştirilerde bulunmuştu.

Yazar Sayegh'in ani ölümünden, bölgede İsrail ile normalleşme projesine önderlik eden Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan yönetimi sorumlu tutuldu.

Al Nahyan ve Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, İsrail ile normalleşmeye sürecini başlatan Arap ülke liderleri arasında ilk sıralarda geliyor.

BAE'deki İsrail ile normalleşme karşıtları, Sayegh'in ölümüyle ilgili şüphelerini dile getirerek, son dönemde işkenceye maruz kaldığını öne sürdüler.

na21-habib-al-sayegh

ŞAİR VE YAZAR SAYEGH KİMDİR?

Şair ve yazar Sayegh, 1955'te Abu Dabi'de doğdu. 1977'de felsefe dalında lisans derecesi aldı.
1998 yılında Londra Üniversitesi'nden İngilizce-Arapça dilbilimi ve çeviri dalında yüksek lisans derecesi aldı.
Gazetecilik ve kültür alanlarında çalıştı, Sharjah merkezli Al-Khaleej gazetesinde günlük yazı yazıyordu ve onlarca Arap ve uluslararası konferans ve seminere katıldı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR