DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İsrail'in kör ettiği Gazzelilere protez tesellisi

İsrail'in kör ettiği Gazzelilere protez tesellisi

18.06.2015 11:19:12
İsrail'in son saldırılarında gözlerini kaybeden 44 Gazzeliye protez göz takıldı.

Gazze'deki Genel Hizmetler Derneği'ne bağlı Özel Göz Hastanesi, İsrail saldırıları sebebiyle kör olan Gazzelilere protez göz takmaya başladı.

Hastanenin Müdürü İyad el-Helis, Avrupa'daki Filistinli doktorların bağışlarıyla finanse edilen protez takma projesi kapsamında, daha hassas oldukları için kadınları ve çocukları öncelediklerini belirtti.

Avrupa'daki Filistinli doktorların Almanya şubesinin protezleri finanse ettiğini dile getiren Helis, "Göz protezinin son saldırıların ardından ilk kez uygulandığını ve bin dolar ile 2 bin dolar arasında değişen bir maliyetinin bulunduğunu" kaydetti.

Helis, "Protez gözlerin hastanelerinde üretildiğini, bu nedenle şekil, renk ve büyüklük konusunda kişinin ölçülerini tam olarak tutturabildiklerini" ifade etti.

Gazze'deki zor ekonomik şartlar nedeniyle daha önce hayalini bile kuramadığı protez göze kavuşma sevinci yaşayan 10 yaşındaki Necva Bergut, "Arkadaşlarının artık ondan korkmayacağını, kendisiyle konuşacaklarını ve bugünden sonra yalnız kalmayacağını" belirtti.

İsrail saldırıları sırasında sol gözünü kaybettiğini belirten Bergut, "Aynaya bakmaya korkuyordum. Evden çıkmak istemiyordum. Artık istediğim yere gidebilirim" diyerek içinde bulunduğu mutluluğu dile getirdi.

Tek başına kullanıma alışması için doktorun gözetiminde protez gözünü takıp çıkaran 11 yaşındaki Abdullah Fura da, ekonomik durumları nedeniyle İsrail saldırılarında kaybettiği sağ gözü için protez imkanının çok uzak bir ihtimal olduğunu anlattı.

Fura, gözüne bakıp "Çok güzel oldu" diyerek yaşadığı sevinci ifade etti.

- "Acınası gözlerle karşılaşmayacağım"

Protez göz taktırmak için Refah Sınır Kapısı'nın açılmasını beklemek zorunda kalmayacağını belirten 31 yaşındaki Ahmed Hüseyin ise savaş sırasında tedavi için Türkiye'ye geçtiğini ve doktorların 4 ay sonra protez kararı aldığını, süresi dolduğu için de tekrar Türkiye'ye seyahat edemediğini söyledi.

Protezden sonra hayatını daha rahat idame edeceğini dile getiren Hüseyin, artık kimseden utanmayacağını, kendisine acınası gözlerle bakanlarla karşılaşmayacağını ifade etti.

Gazze Engelliler Federasyonu verilerine göre, İsrail'in son saldırı sonucu yaralananların yüzde 40'ında görme, işitme ve fiziksel engelleri oluştu.

İsrail'in 2014 Temmuz'unda başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında 2 bin 159 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılırken, binlerce bina hasar görmüştü. Saldırılarda atılan bazı patlayıcıların daha sonra infilak etmesi sonucu da ölenler olmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

kemal

Sadet partisi grup kuracak kadar milletvekili istemiş. %1 oy alsa 550 vekilin 6 vekilini hak eder diyelim siz buna karşılık haketmediği vekili ona verirseniz bu da vebal.bakarsınız soluğu esed'in yanında alırlar.Al başına belayı.milletin vermediği vekili neden versin.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan