DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İsrail'in FIFA üyeliğinin askıya alınması teklifi

İsrail'in FIFA üyeliğinin askıya alınması teklifi

29.05.2015 19:02:16
İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu, Filistinli futbolculara ayrım yapıldığı gerekçesiyle İsrail'in FIFA üyeliğinin askıya alınma talebinin geri çekilmesine ilişkin, "Uluslararası çabamız kendini ispatladı ve FIFA'dan uzaklaştırılmamız girişimini boşa çıkarttı" dedi.

Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, Filistin Futbol Federasyonu (PFA) Başkanı Cibril Racub'un İsviçre'nin Zürih kentinde devam eden 65. FIFA Kongresi'nde İsrail'in FIFA üyeliğinin askıya alınma talebini geri çektiklerini açıklamasının ardından, "Söz konusu girişimin başarısız olmasında emeği geçenlere" teşekkür etti.

"Uluslararası çabamız kendini ispatladı ve FIFA'dan uzaklaştırılmamız girişimini boşa çıkarttı" diyen Netanyahu, "Filistin ve İsrail arasında barışa ulaşmanın tek yolu taraflar arasındaki müzakerelerdir. Filistinliler'in söz konusu çabası, uluslararası arenadaki tek taraflı adımlarının bir başka örneğini teşkil etmektedir. Bu adımlar, barışı daha da imkansız hale getirmekten öteye geçememektedir" ifadelerine yer verdi.

PFA'nın, FIFA'ya, İsrail Futbol Federasyonu'nun (IFA) üyeliğinin askıya alınması için Mayıs ayı başında yaptığı başvuru kabul edilmiş ve 65. FIFA Kongresi'nin gündemine alınmıştı.

Batı Şeria ile Gazze arasındaki geçişlerde İsrail'in katı güvenlik kontrolüne tabi tutuldukları, çoğunlukla da engellendikleri şikayetiyle FIFA'dan, IFA'ya yaptırımda bulunmasını isteyen PFA, "iki federasyon arasındaki kişi (futbolcu, teknik direktör, hakem) ve malların, Filistin'e giriş-çıkışı ile dolaşımının kolaylaştırılmasını" istemişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş