DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'İsrail Gazze'nin ayaklanmasından korktu'

Heniyye, 'Gazze'nin ayaklanması korkusu İsrail'i Gazze'deki direniş gruplarıyla ateşkes girişimine sevk etti' dedi.

7 Yıl Önce
2015-08-26 09:59:27

AA'nın haberine göre, Gazze'de düzenlenen bir etkinlikte konuşan Heniyye, İsrail ile Filistin direnişi arasında uluslararası düzeydeki ateşkes girişimleri ve arabuluculuk çalışmalarının geçen yıl yaşanan savaşın sonucu olduğunu belirtti. Heniyye, uluslararası toplum ve İsrail'in Gazze'de yaşanacak yeni bir ayaklanmadan korktuklarını, bu nedenle de İsrail'in ateşkes görüşmeleri için Gazze'ye arabulucular gönderdiğini ifade etti.

Heniyye, Hamas'ın "sadece Gazze'de ya da Gazze olmadan bir Filistin devleti kurulmasını kabul etmesinin mümkün olmadığını" vurguladı.

Gazze'deki direnişin geçen yıl yaşanan savaş öncesine göre daha güçlü olduğuna dikkati çeken Heniyye, İsrail'in Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının Komutanı Muhammed Dayf'a suikast girişimlerinin de Dayf'ın İsrail uçaklarınca vurulan yerlerde olmaması sebebiyle başarısız olduğunu belirtti.

İsrail, 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 51 gün süren "Koruyucu Hat" adını verdiği saldırılarını 26 Ağustos'ta sağlanan ateşkesle sona erdirmişti. Filistin Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, İsrail saldırılarında Gazze Şeridi'nde yaşayan 578'i çocuk, 489'u kadın, 102'si yaşlı olmak üzere en az 2 bin 147 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 11 bin kişi yaralandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş