DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,8269 ₺

EURO

17,5713 ₺

ALTIN

979,43 ₺

BİST

2.420,50 ₺

İsrail Dışişleri'nde mali sıkıntı: Tüm elçilik ve ofislerde faaliyetler durduruldu

İsrail Dışişleri Bakanlığı, mali sorunlar nedeniyle yurt dışındaki bütün elçilik ve ofislerine faaliyetlerini durdurma talimatı verdi.

3 Yıl Önce
2019-09-09 15:01:58

TIMETURK | HABER MERKEZİ

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nda para sıkıntısı yaşanıyor! Bakanlık bu kapsamda yurt dışındaki bütün elçilik ve ofislere "faaliyetleri durdurma" talimatı verdi. Bakanlık, kararın Maliye Bakanlığı'nın "ağır bütçe açığı" uyarısı üzerine alındığını duyurdu.

Bakanlık, yaptığı açıklamada "BM Genel Kurulu arifesinde ilk ve en önemli tehdidin İran ve vekilleri olduğunu söyledi.

Askıya alınan etkinlikler arasında diplomatların denizaşırı iş gezileri, yeni diplomatik girişimlerin ve anlaşmaların düzenlenmesi, Kudüs'teki yabancı diplomatlar ve gazetecilerden oluşan heyetlere ev sahipliği, bakanlık merkezindeki tadilat ve bakım çalışmaları var.

EEBEJifXsAAMt7j

Times Of İsrael'in haberine göre Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı'nın müdahalesini “emsalsiz” ifadesiyle nitelendirdi. Ayrıca Dışişleri, ciddi bir açıkla karşı karşıya kalındığını kabul ederken, bunun hazine tarafından sağlanan tutarsız fonlamaların sonucu olduğu vurgulandı.

"Bu, Maliye Bakanlığı personelinin bir hükümet bakanlığını felç eden ve İsrail Devleti'nin dış ilişkilerine ciddi zarar veren süreçte benzeri görülmemiş bir durum.”

DIŞİŞLERİ BAKANI KRİZİ ÇÖZMEYE ÇALIŞIYOR

Dışişleri Bakanı İsrail Katz'ın krizi çözmek için çalıştığı belirtildi. Açıklamada “Bakanlığın ulusal güvenlik için hayati öneme sahip operasyonları ve İsrail'in uluslararası statüsünü güçlendirmesini umarız" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın faaliyetlerinin çoğunu durdurma kararı, Maliye Bakanlığı ile yapılan bir bütçe anlaşmasının imzalanmasından iki ay sonra geldi.

DIŞİŞLERİ ÇALIŞANLARINDAN PROTESTO KARARI

Dışişleri Bakanlığı çalışanları hükümetin 333 milyon dolarlık kesinti yapması sonrasında (Haziran 2019) protesto gösterilerini hızlandıracağını açıkladı.

Şimdi ise Maliye, Dışişleri Bakanlığı'nın halihazırdaki sıkı bütçesini daha da daralttı ve İsrail elçiliklerine uyarı gönderilmesine sebep oldu.

Görev süresi Temmuz 2019'da dolan İsrail'in 7. Devlet Denetçisi Yosef Shapira, Mayıs ayında yayınladığı raporda yurtdışındaki bazı İsrail büyükelçilerin ve personellerinin kötü koşullarda yaşadığını belirtmişti. Shapira'nın raporunda Dışişleri Bakanlığı'na bağlı 250 kadar malın ve personel konutunun "harap bir durumda" olduğu belirtildi. Raporda İsrail'in Nijerya büyükelçisinden evdeki fare ve bitlere ilişkin şikayetler yer alırken, Brezilya elçisinin biryer yatağında uyuduğu kaydedildi.

"BİR FİNCAN KAHVE İÇİN BİLE BÜTÇE YOK"

Yaklaşık iki ay önce, İsrail diplomatik misyonlarının yurtdışındaki başkanları, Dışişleri Bakanlığı bütçesindeki kesintiler (yaklaşık 100 milyon dolar) nedeniyle şikayet ettiler. Çalışma toplantıları için tren bileti, bir fincan kahve için bütçe yoktu. Haaretz'den Noa Landau'nun haberine göre bu ifadeler Kudüs'teki üst düzey bakanlık yetkililerine gönderilen bakanlık içi yazışmalarda yer aldı.

Maliye Bakanlığı, sorunu Dışişleri Bakanlığına tahsis edilen bütçe ile fiili faaliyet maliyetleri arasındaki eksikliğe bağladı.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş