DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İsrail'den tehdit: Bunu savaş ilanı olarak kabul ederiz

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

5 Yıl Önce
2016-12-28 15:49:11

İsrail'in Filistin topraklarında inşaa ettiği yerleşim birimlerinin hemen ve tamamen durdurulmasını öngören BMGK kararının yankıları sürüyor.

İsrail gazetesi Haaretz'de yer alan habere göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, tasarıyı BMGK'da oylamaya sunan ülkelerden biri olan Yeni Zelanda'nın dışişleri bakanı Murray McCully'i aradı.

Netanyahu, McCully ile yaptığı telefon görüşmesinde; "Bu skandal bir karar. Sizden bu karara destek vermemenizi istiyorum. Eğer bu karara destek vermeye devam ederseniz, bunu savaş ilanı olarak kabul edeceğiz. Bu tavır ilişkileri parçalayacak ve bunun bazı sonuçları olacak." şeklinde konuştu.

Ancak Netanyahu'nun sert sözleri Yeni Zelandalı bakana geri adım attırmadı. McCully, kararın Yeni Zelanda'nın politikalarıyla uyumlu olduğunu söyledi.

BMGK'da kabul edilen tasarıyı, Yeni Zelanda, Senegal, Malezya ve Venezuela oylamaya sunmuştu. İsrail, tasarının kabul edilmesinin ardından Yeni Zelanda ve Senegal'deki elçilerini geri çağırmış ve Senegal'e gönderilen bütün yardımların durdurulduğunu açıklamıştı.

Tasarıyı, oylamaya sunan ilk ülke Mısır olmuş ancak Mısır, İsrail'den ve ABD başkanı seçilen Donald Trump'tan gelen baskıların ardından tasarının ertelenmesini istemişti.

Netanyahu kararın ardından, İsrail'in kararı tanımayacağını açıklamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

melih cevdet

İsrail devletini kurduran İngiltere, koruyan amerikadır. Bunların destekleri azalırsa İsrail zayıflar, Müslümanlar birlik olsaydı,israil çoktan çökmüştü.

Adem king

Terör devleti İsrail gene bildiğini okuyor kan ile beslenmeye devam ediyor dunya zulüme sessiz terörist İsrail terörist İsrail terörist İsrail

Ertan güler

Bişi olmaz bizim dost ülkemize söz söylemeyin reis kızar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş