DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İsrail'den saldırı bahanesiyle yeni yasak

Geçtiğimiz günlerde İsrail'in başkenti Tel Aviv'de düzenlenen silahlı saldırı sonrası İsrail hukuksuz uygulamalarını katılaştırarak sürdürüyor.

6 Yıl Önce
2016-06-10 14:08:20

İsrail, 45 yaşaltı Filistinli erkeklerin Aksa'ya girmesine izin vermiyor.İsrail askerlerinin, Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılmak isteyen yüzlerce Batı Şerialı Filistinliye engel olduğu belirtildi.

İsrail askerleri, Batı Şeria'nın farklı bölgelerinden Ramazan ayının ilk cuma namazını Mescid'i Aksa'da kılmak isteyen yüzlerce Filistinlinin girişine izin vermedi.

"GECE 2'DE YOLA ÇIKTIK''

Kudüs ile Ramallah arasında bulunan Kalendiye askeri kontrol noktasına Cenin kentinden gelen Filistinli Derviş Naci (40), İsrail polisinin girişine engel olduğunu kaydederek, "Gece saat 02.00'de Cenin kentindeki evimden dört çocuğumla beraber Mescid-i Aksa'ya gitmek için yola koyulduk. Daha önceden giriş izni verildiği halde girişimiz engellendi. Biz sadece namaz kılmak için geldik İsrail'in emniyetine nasıl tehlike teşkil edebiliriz ki? İsrail sadece hareket özgürlüğümüzü engelliyor." ifadelerini kullandı.

"TEK İSTEĞİMİZ AKSA'DA NAMAZ KILMAK''

Bir başka Filistinli Halid Muhammed de (33) Kalendiye kontrol noktasında keyfi olarak engellendiğini belirterek, "Mescid-i Aksa'ya ulaşmak için hakkımı birkaç kez daha kullanacağım. Kontrol noktasında tekrar engellenirsem ayrım duvarının üzerinden atlayarak geçeceğim. Biz sadece Aksa'da namaz kılmak istiyoruz. Bu, uluslararası hukuk tarafından güvence altına alınmış bir haktır. Ama İsrail kendini hukukun üstünde görüyor." dedi.

İsrail askerinin tüm yaşlardaki kadınların ise Mescid-i Aksa'ya girişlerine izin verdiği kaydedildi.

İsrail Polisi'nin açıklamasında, Tel Aviv'in merkezinde yer alan Sarona bölgesinde çarşamba günü silahlı iki kişinin yoldan geçenlere ateş açması sonucu 4 İsraillinin öldüğü bildirilmişti.

Saldırının ardından İsrail'de üst düzey devlet yetkililerinin katılımıyla düzenlenen güvenlik toplantısında, Filistinlilerin İsrail'e girmelerine olanak sağlayan 83 bin iznin ve Gazze'deki Filistinlilerin Mescid-i Aksa'da namaz kılması için sağlanan kolaylıkların dondurulması kararı alındığı açıklanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş