DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İsrail'den itiraf: Son derece kötü

İsrail'de bir önceki hükümeti oluşturan koalisyonun büyük ortağı Yeş Atid Partisi Genel Başkanı Yair Lapid'den önemli bir itiraf geldi.

14.06.2015 09:09:00

İsrail radyosunun haberine göre, ABD'deki temaslarının ardından ülkeye dönen Lapid, Rişon LeTsiyon kentinde düzenlenen kültürel bir etkinlikte yaptığı konuşmada,"ABD-İsrail ilişkileri hiç bu kadar kötü olmamıştı" diyerek iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasından Başbakan Binaymin Netanyahu liderliğindeki hükümeti sorumlu tuttu.

''İLİŞKİLERİN SON DERECE KÖTÜ OLDUĞUNU İŞİTTİM''
      
Netanyahu'nun ABD-İsrail ilişkileri konusunda sorumsuzca davrandığını savunan Lapid,"ABD'li üst düzey yetkililerden, gelinen aşamada İsrail ile ABD ilişkilerinin son derece kötü olduğu yönünde değerlendirmeler işittim" diye konuştu.

''DIŞİŞLERİ BAKANI'NIN OLMAMASI ÖNEMLİ BİR TEHLİKE''
      
Batıda İsrail'e karşı büyüyen boykot kampanyasıyla mücadelede hükümetin başarısız olduğunu ve bunun, henüz dışişleri bakanı atanmamış olmasından kaynaklandığını söyleyen Lapid, "Dışişleri bakanının olmaması devlet için önemli bir tehlike. Uyumlu çalışan bir hükümette dışişleri bakanının bu konularla (boykot) ilgilenmesi gerekir. Dışişleri Bakanlığını, siyasi gerekçelerle 6 bakanlığa böldüler. Savunma Bakanlığının, 'Koruyucu Hat' operasyonu sırasında sorumluluğunun 6'ya bölünmüş olmasını düşünebiliyor musunuz?" diye konuştu.
      
İsrail Başbakanı Netanyahu, İran ile yürütülen nükleer müzakereler konusunda ABD'de Obama Yönetimi'ni hedef alan eleştirilerini açıkça dile getirmişti. Öte yandan İsrail'de yeni hükümeti oluşturan beş partinin de aşırı sağcı ve "dini eğilimli" bir profile sahip olması, barış sürecinin geleceğine ilişkin endişelere yol açmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Sezai

Paralelcileri ve HDP'yi yine silahlı kolu olan PKK'yı ümmetin başına bela edip palazlandıran, taban kazanmasını sağlayan, meşruiyet zeminine oturtan; ABD ile ile stratejik müttefik olarak hareket edip İslam ülkelerinin işgaline ortak olan AKP'yi yapmış olduğu bu yanlışlardan ve zulümlere ortak olmaktan kurtarması için Saadet Partisinin mecliste yer alması zaruridir. Ülkemiz ve İslam alemi için. Bu bakımdan bu ittifak hayırlı olur inşallah.

sadık

Paraleller bakın israilin de arası ABD ile bozuk, orada da bir darbe yapın da ABD yi sevenler gelsin

Görüş Bildir Bizimle Paylaş