DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İsrail Burak Duvarı'nın olduğu bölüme köprü inşa ediyor

İsrail'in Mescid-i Aksa'nın batısındaki Burak Duvarı'nın olduğu bölüme köprü inşa etmeye başladığı bildirildi.

28.05.2015 15:14:03

AA'nın haberine göre, Mescid-i Aksa ve Kudüs Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Burak Duvarı'nın bulunduğu Aksa'nın batı duvarının olduğu bölüme tahta köprü inşa etmeye başladığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu köprünün Burak Meydanı'ndan Mağaribe kapısına doğru, 2004'te inşa edilen eski tahta köprüye paralel olarak inşa edildiği kaydedildi.

Yeni köprünün yapılma nedeni hakkında bilgi sahibi olunmadığı vurgulanan açıklamada, "Yeni köprü eskisine alternatif olarak mı yoksa ona ek olarak mı inşa ediliyor henüz bilinmiyor. Ancak her halükarda işgalciler bu köprüyü, Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskınlarını arttırmak ve bölgeyi Yahudileştirmeye çalışmak için kullanacaktır" denildi.

Konuyla alakalı İsrail makamlarından henüz resmi açıklama yapılmadı.

 Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Akın Acar

kimi erdoğan yakın bürokrat eşi, kimi dededen gelen beyaz türk, kimi ablasının gölgesinde...bakalım yılların mücadelesinin sonucu ne olacak. başı örtülü vekiller ne yapacaklar, nasıl bir performans ortaya koyacaklar. milletin milli ve manevi değerleri için neleri göze alacaklar. yoksa sadece giydikleri kıyafetlerle mi gündeme gelecekler. bizlerde islami mücadelenin emeğini tüketen bu sorunun neye mal olacağını görüp seyredeceğiz. baştan söyleyeyim ben hiçbirşey beklemeyenlerdenim.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş