DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,1920 ₺

EURO

17,4658 ₺

ALTIN

965,28 ₺

BİST

2.438,84 ₺

İsrail, Batı Şeria'daki evlerin çatılarını gözetleme noktasına

İsrail, Batı Şeria'daki evlerin çatılarını gözetleme noktasına çevirdi

6 Yıl Önce
2016-06-07 14:42:12
İsrail ordusunun Yahudi yerleşimcilerin güvenliği için Batı Şeria'nın Nablus kentinde bulunan Huvvara beldesindeki yüksek binaların çatılarını askeri noktaya dönüştürdüğü bildirildi.

AA muhabirine konuşan Huvvara Belediye Başkanı Nasır el-Huvvari, "İsrail askerleri gece saatlerinde beldedeki yedi binanın çatısını çadırlar ve demir bariyerler yerleştirmek suretiyle askeri noktalara dönüştürdü. Yahudi yerleşimcilerin güvenliğinin sağlanması için çatılara yerleşen askerler, buralara İsrail bayrakları astı." dedi.

Çatıları askeri noktaya dönüştürülen binalarda yaşayan ailelerin, İsrail askerlerinin gece saatlerinde gerçekleştirdiği hareketlilik nedeniyle korku ve endişe yaşadığını aktaran Huvvari, beldedeki durumun sadece binaların çatıları ile sınırlı kalmadığını, dört bir yana konuşlanan askeri mekanizmalarla bölgenin kışlaya dönüştürülmeye çalışıldığını aktardı.

Huvvara Belediye Başkanı ayrıca söz konusu askeri noktaların kalıcı olmasından endişe ettiğini belirtti ve duruma acil müdahale edilmesini istedi.

İsrail tarafından ise henüz konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Huvvara beldesi, Nablus ile Ramallah'ı birbirine bağlayan ve Nablus çevresinde yaşayan Yahudi yerleşimcilerin geçiş güzergahı olan ana caddeyi içine alıyor. Nablus çevresinde yaklaşık 32 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor.

İsrail radyosu iki gün önce yayınladığı bir haberde Huvvara beldesinde İsraillileri taşıyan bir otobüse kimliği belirlenemeyen kişilerce ateş açıldığını, olayda ölen ya da yaralananın ise bulunmadığını duyurmuştu.


.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş